Ballina Receta Receta Gatimi/ Si të gatuajmë sheqerpare me shije portokalli

Receta Gatimi/ Si të gatuajmë sheqerpare me shije portokalli

Përbërësit

 1. 2 vezë
 2. 2 filxhan sheqer(filxhan të kafes turke-150ml)
 3. 2 filxhan vaj
 4. lëvore portokalli ne rende
 5. 1 pluhur për pjekje
 6. 8-10 filxhan miell
 7. 2 gota uji sheqer
 8. 3 gota ujë

Përgatitja

 1. Përziejmë vezët,sheqerin, dhe vajin.
 2. Shtojme pluhurin për pjekje,lëvoren e portokallit,dhe miell gradulisht derisa të bëhet masë brumi që mund të punojmë me duar.
 3. Marrim nga masa e brumit dhe e hedhim në një tepsi të lyer me vaj,nga kjo masë dalin 35-40 toptha.
 4. E pjekim në 200 gradë për 20 minuta dhe e lëmë të ftohet tërësisht.
 5. Ne ndërkohë ziejmë sherbetin me ujin dhe sheqerin e nxjerrim nga to sheqerparet e ftohta.