Ballina Receta Receta Gatimi/ Supë me patate dhe proshutë

Receta Gatimi/ Supë me patate dhe proshutë

SHPËRNDAJE

Përbërësit:

– 2 lugë kafeje gjalp
– Gjysmë filxhani me qepë të grira
– 2 filxhanë me patate të qëruara e të prerë në kubikë
– Gjysmë filxhani ujë
– 1 lugë çaji kopër
– Kripë dhe piper të zi
– gjysmë filxhani qumësht
– 2 lugë gjelle proshutë e copëtuar
– 1 lugë çaji majdanoz

Përgatitja:

1. Në një tenxhere hedhim gjalpin dhe e shkrijmë.

2. Më pas shtojmë në tenxhere qepën dhe e ziejmë për rreth 10 minuta.

3. Hedhim në të kubikët e patates dhe i shtojmë përzierjes ujë.

4. Pasi i kemi trazuar dhe lënë në zjarr hedhim në tenxhere kopër, kripë dhe piperin e zi.

5. I trazojmë përsëri dhe i lëmë të ziejnë për gati 30 minuta.

6. Në përzierjen që keni përftuar shtoni qumshtin dhe copat e proshutës.

7. Lijeni të ziejnë dhe pak e pasi ta keni hequr tenxheren nga soba, shtoni tek supa majdanoz.

Comments

comments

SHPËRNDAJE

“Përçahet PD-ja”, kritiku i Bashës sulmon Jemin Gjanën: Ki respekt të paktën për veten, mos e poshtëroni më shumë…

Degjeneron mbledhja e Kryesisë së PD, Jemin Gjana tenton të rrahë kritiken e Bashës

Çmendet moti/ Fillojnë reshjet e para të dëborës, ja qyteti ku janë zbardhur malet

Operacioni i Policisë në Elbasan, reagon Berisha: Çako i drogës arrestoi 27 endacakë, por me Bandën e Ramës…

Albi Nako qan live në studio për Klaudia Pepën, ajo i dërgoi një videomesazh

Sekuestrohen prona dhe llogari bankare në Tiranë, policia jep detajet: Ja kujt i përkasin

Fotoja e Ramës me Trump, shpërthen Spartak Ngjela: O pafille, shqiptarët s’janë indianë

MAKABRE/ Si u gjetën me këmbë dhe duar jashtë varrit dy vëllezërit nga Devolli?

Sulmi me blind ndaj Policisë, Haki Çako flet për “barrikadën e krimit”: Autori është identifikuar

DETAJET/ Superaksioni i Policisë në Elbasan, arrestohen 27 “të fortë”. Bllokohen prona e mjete superluksoze

Artikulli paraprakStudimi amerikan jep alarmin: Ja se si po na vrasin çdo ditë telefonat “smart”
Artikulli tjetërVrasja e “Renit”, gruaja dhe e motra kërcënojnë: Të vihet drejtësi ose do të digjemi para Kryeministrisë