Ballina Receta Recetë Gatimi/ Fiq të mbushur me Rikota

Recetë Gatimi/ Fiq të mbushur me Rikota

Përbërësit
5 kokrra fiq (të zinj)
100 gr rikota
100 gr bajame (të prera hollë)
sheqer pluhur (për dekor)
100 ml verë e kuqe
5 gr kanellë

Përgatitja
1-Pastrojmë fiqtë dhe i hapim në mes.
2-I mbushim brenda me rikota, kanellë dhe bajamet petë.
3-Më pas i hedhim verën e kuqe dhe i fusim në furrë të parangrohur me 180 gradë C për 25 minuta.
4-Më pas i servirim me sheqer pluhur.