Ballina Receta Si të gatuajmë një tavë elbasani

Si të gatuajmë një tavë elbasani

Tava e elbasanit, është një recetë e cila u gatua gjerësisht nga shqiptarët edhe në kohën e sulltan Mehmetit II.

Mendohet se mënyra e përgatitjes së kosit, ka shërbyer për të shpikur edhe beshamelin.

Ja si mund ta gatuajmë:

 

Përbërësit:

 • 500 gr mish qengji (me kockë)
 • 350 gr kos (natyral)
 • 2 vezë (të verdhat)
 • 10 gr kripë
 • 20 gr miell
 • 25 gr oriz
 • 60 gr gjalpë
 • 1 kokërr hudhër
 • 10 kokrra piper i zi
 • gjysmë gjethe dafine
 • gjysmë qepë (e thatë)

Përgatitja:

Mishin e qingjit bashkë me gjethe dafine, gjysmë qepe të thatë, kokrrën e hudhrës, piperin e zi i vendosim në 1 litër e gjysmë ujë bashkë me kripën dhe i vemë të ziejnë rreth 1 orë.

Kosin e përziejmë me vezët e rrahura.

Skuqim miellin me gjalpin në zjarr të ngadaltë.

Pastrojmë mishin e qengjit nga kockat, i vendosim në tavë (nuk përdoren erëzat, qepa dhe hudhra).

Përziejmë miellin me kosin e rrahur dhe i vendosim mbi mish.

Hedhim në përzierjen e tavës sasinë e orizit për mpiksje.

Rregullojmë sasinë e kripës.

E vendosim në furrë për 180 gradë për 20-25 minuta.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook
Gjykata e Apelit Durrës lë në fuqi vendimin e mëparshëm, Dashamir Xhika mbetet në burg

“Hapja e portave drejt ferrit”, artikulli i ‘The Economist’ për ndryshimin e kufijve në Ballkan

FOTO/ Fejohet këngëtari i njohur shqiptar, publikon pamjet e shkëmbimit të unazave

DOSSIER/ “Të lidhur me tela me gjemba”, si u pushkatuan barbarisht nga komunistët 22 intelektualët shqiptarë

VIDEO/ Aksidenti fatal në Shkodër, 1 minutë heshtje në takimin Vllaznia-Teuta

Bulqizë/ Mbulohet nga dëbora, furgoni me 9 pasagjerë bllokohet 2 orë në rrugë

Vlorë/ Rikthehen atentatet me eksploziv, një tjetër shpërthim biznesi në mesnatë

Rrëfimi tronditës i 18-vjeçares shqiptare: Prindërit më mbajnë të burgosur në shtëpi, duan të më…

VIDEO/ Plagosja e dyfishtë në Tiranë, publikohen pamjet e sherrit mes dy grupeve

“Deklaratat për presidentin e përbashkët Shqipëri-Kosovë”, reagon Vasili: Vendi digjet, Rama…

Artikulli paraprakVIDEO/ I vjedh telefonin vajzës, e pabesueshme çfarë i bëjnë njerëzit hajdutit në mes të rrugës
Artikulli tjetërFOTO/ Aksident i rëndë në Shkodër, përplasen dy makina, një person në gjendje të rëndë (Emri)