Ballina Receta Si të gatuani krepa pa vezë

Si të gatuani krepa pa vezë

Krepat janë një vakt ideal dhe i lehtë për mëngjes ose mund të shërbejnë edhe si ëmbëlsirë pas një vakti, ja një mënyrë për ti gatuar ato pa vezë.

Përbërësit:

  • 2 gota qumësht
  • 1 filxhan miell
  • 2 lugë çaji sheqer
  • ½ lugë çaji vaj ulliri
  • Gjalpë

Përgatitja:

Për të filluar përgatitjen e ekrepave pa vezë, merrni një tas dhe hidhni në të miellin dhe shqerin.Shtoni në të edhe qumështin dhe përziejini mirë së bashku. Pasi të keni krijuar një masë brumi homogjene, shtoni në të edhe vajin e ullirit. Në brumë shtoni edhe një gjysmë luge gjelle gjalpë të shkrirë.
Përziejini mirë dhe lëreni brumin të qëndrojë mënjanë për disa minuta.Vendosni më pas një tigan në zjarr dhe lyejeni atë me gjalp. Filloni me përgatitjen e krepave, duke i kthyer në të dyja anët. Lyejeni tiganin me gjalp pas çdo krepe në mënyrë që ato të mos ngjisin.Vendosini krepat e përgatitur në një pjatë. Mbushini ato me çokollatë, nutella apo me çfarë të dëshironi ju.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook“Ma vrau ai plehra para syve, e kapi dhe…”, zbardhet dëshmia rrënqethëse e motrës së Arielës

Kastriot Myftaraj: Kush është oligarku me 5 yje qeveritare, çfarë fshihet pas tij (Emri)

Trafikonin lëndë narkotike, arrestohen dy persona në Vlorë (Emrat)

Vrasja e Arielës, sociologu shpërthen ndaj gazetarëve: Derdimenë! Nuk të lini as të vdesësh rehat!

“Si u mashtruan paturpësisht banorët e Verrisë për inceneratorin e plehrave nga Edi Rama”

Historia e dashurisë që në gjimnaz për Arielën, familja e Aldisonit thotë se…

Ngjela i përmend me emra: Ja kush janë të korruptuarit e antishqiptarët që nuk punojnë, por fshehin…

“Arielën e dashuronte që i vogël, por…” shoku i ngushtë tregon ndenjat dhe mëritë e Aldisonit

Forumi Ekonomik Botëror jep alarmin: Pabarazia dhe varfëria në Shqipëri janë rritur në 5 vitet e fundit

U shemb përtokë me 5 plumba, zbardhet telefonata e fundit e Arielës

Artikulli paraprakGjenden 28 kg drogë, policia e Vlorës vijon aksionin për kapjen e gomones
Artikulli tjetërMessi vjen me lajmin fantastik për tifozët e Barcelonës