Ballina Receta Supë me limon dhe vezë, më e mira që keni ngrënë ndonjëherë

Supë me limon dhe vezë, më e mira që keni ngrënë ndonjëherë

Një supë e lehtë në përgatitje dhe shumë e ushqyeshme, sidomos për fëmijët. Mund ta gatuani për drekë apo për darkë, sipas dëshirës. Do t’ju shijojë pa masë.

Përbërësit:

4 gota lëng pule,2 lugë gjelle makarona orzo,2 lugë gjelle lëng limoni,½ gotë gjethe majdanozi të grirë,1 vezë,Kripë,Piper

Përgatitja:

Hidhni lëngun e pulës në një enë të madhe dhe vendoseni në zjarr të nxehet. Shtoni makaronat dhe ziejini për 11 minuta.
Largojeni përzierjen nga zjarri dhe shtoni lëngun e limonit sëbashku me majdanozin e grirë. Spërkatini me pak kripë dhe piper.
Merrni pak lëng nga supa dhe hidheni në një tas të vogël. Shtoni vezën dhe rriheni mirë. Hidheni përzierjen te supa dhe shërbejeni menjëherë.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook