Ballina Receta Supë me mente dhe bizele

Supë me mente dhe bizele

Shtoni në listën e përbërësve të supës me bizele edhe mente për më shumë shije dhe aromë të mirë. Mund ta servirni edhe me pak kos ose krem pana.

Përbërësit:

– 6 gota bizele të ngrira
– 1 gotë gjethe mente
– 5 gota lëng pule
– 1 lugë gjelle gjalpë pa kripë
– 1 qepë
– ½ gotë krem pana/ kos
– Kripë
– Piper

Përgatitja:

Shkrini gjalpin në një tigan mesatar. Shtoni qepën dhe skuqeni për 8 minuta.

Hidhni lëngun e pulës dhe lëreni të vlojë. Shtoni më pas bizelet, pak kripë, piper dhe lërini të ziejnë.

Tranferojeni më pas në blender dhe bëjeni supë krem. Shërbejeni me kos ose krem pana. Mund ta ruani në frigorifer deri në 2 ditë.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook“Ma vrau ai plehra para syve, e kapi dhe…”, zbardhet dëshmia rrënqethëse e motrës së Arielës

Kastriot Myftaraj: Kush është oligarku me 5 yje qeveritare, çfarë fshihet pas tij (Emri)

Trafikonin lëndë narkotike, arrestohen dy persona në Vlorë (Emrat)

Vrasja e Arielës, sociologu shpërthen ndaj gazetarëve: Derdimenë! Nuk të lini as të vdesësh rehat!

“Si u mashtruan paturpësisht banorët e Verrisë për inceneratorin e plehrave nga Edi Rama”

Historia e dashurisë që në gjimnaz për Arielën, familja e Aldisonit thotë se…

Ngjela i përmend me emra: Ja kush janë të korruptuarit e antishqiptarët që nuk punojnë, por fshehin…

“Arielën e dashuronte që i vogël, por…” shoku i ngushtë tregon ndenjat dhe mëritë e Aldisonit

Forumi Ekonomik Botëror jep alarmin: Pabarazia dhe varfëria në Shqipëri janë rritur në 5 vitet e fundit

U shemb përtokë me 5 plumba, zbardhet telefonata e fundit e Arielës

Artikulli paraprakManuali i Sigurimeve Shoqërore, ushtarakët përfitojnë pension suplementar
Artikulli tjetërE rrallë! Shkretëtira e Saharasë zbardhet nga dëbora, hera e tretë në 37 vite