Përbërësit:

 • 2 gota miell
 • 1 bustinë pluhur pjekës
 • 2-3 gotë sheqer
 • 3-4 kokrra vezë
 • 100 gr gjalpë
 • Vanilje
 • liker për aromë
 • 1 filxhan reçel pjeshke
 • 1 filxhan sheqer pluhur
 • 1 lgj qumësht

Përgatitja:

 1. Fillimisht rrahim sheqerin me gjalpin dhe vezët.
 2. Më pas shtojmë gradualisht miellin e trazuar me pluhurin pjekës dhe me vaniljen.
 3. E punojmë mirë brumin dhe më pas ¾ e brumit i shtrojmë në një tavë ëmbëlsirash.
 4. Vendosim më pas një shtresë me recelin e pjeshkës dhe në fund shpërndajmë vende-vende pak nga brumi i mbetur.
 5. E vendosim kekun në furrën e parangrohur në temperaturën 170-180 gradë Celsius për 30-35 minuta.
 6. Pasi keku të jetë pjekur e lemë të ftohet dhe më pas e servirim me pak sheqer pluhur të trazuar me qumësht.
 7.  

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook