Makaronat janë një ndër ushqimet më të shpejta dhe të zakonshme, por ja si t’i gatuajmë për një shije të pazakontë! 
 
Përbërësit:
 • 4 lugë vaj ulliri
 • 3 copa gjoks pule
 • 5 thelbë hudhër
 • 2 gota lëngë pule (mundet dhe 2 kupa supe)
 • 2 filxhan krem (pana)
 • 1 pako makarona
 • Djathë
 • magdanoz për garniturë (opsionale)

Udhëzimet:

 1. Së pari presim mishin e pulës, në kuba të vegjël,
 2. Marim një tenxhere, ngrohim vajin dhe hedhim mishin e prerë në katrorë, shtojmë hudhrën, dhe i fërgojmë për 5 minuta
 3. Pastaj në tenxhere, shtojmë lëngun e pulës, kremin pana për zierje dhe në fund makaronat, i përziejmë me anë të lugës dhe mbulojmë tenxheren me kapak(nëse ju mungon lëngu i pulës, atherë dy kubat e supës i miksoni më dy gota ujë)
 4. Në zjarrë të ngadaltë i ziejmë makaronat për 30minuta, dhe në fundë makaronat me mishin e pulës janë gati, pasi t’i heqim nga zjarri i shtojmë një gotë djathë të grirë më parë në rende.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook