Përbërësit:

 • 3-4 mollë
 • 2 të verdha veze
 • 150 gr sheqer
 • 180 gr miell
 • 50 gr gjalpë
 • ½ gote qumësht
 • 1 Luge kafeje pluhur pjekës
 • 1 Maje lugë kafeje kripë

Përgatitja

 1. Rrahim të verdhat e vezëve me sheqerin, shkrijmë gjalpin dhe ½ e sasisë së tij (25 gr) dhe i përziejmë së bashku me vezët e rrahura.
 2. Shtojmë qumështin, miellin, pluhurin pjekës dhe pak kripë.
 3. Përziejmë mirë të gjithë përbërësit dhe brumi është gati.
 4. E hedhim brumin në një tavë të mbështjellë më parë me letër kuzhine.
 5. Presim mollët në katërsh në feta më të holla të cilat i zhysim vertikalisht në brumin e kekut deri në fund njëra pas tjetrës, duke formuar rreshta të ngjeshur mollësh derisa mbulohet e gjithë sipërfaqja.
 6. Sa më shumë mollë të ketë aq më i shijshëm bëhet keku.
 7. Para se ta fusim në furrë hedhim ½ e gjalpit të mbetur (25 gr) dhe e pudrosim me 3-4 lugë sheqer.
 8. E pjekim në furrë për 20-25 minuta në temperaturën 180 gradë.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook