Holanda do të mbyllë katër burgje pas rënies së krimit, pavarësisht nga importimi i të burgosurve nga vendet e tjera për të provuar dhe mbushur ato.

Qeveria holandeze po shqyrton mbylljet, pasi doli se normat e krimit tani janë më të ulëtat që nga viti 1980.

Tani ka vetëm 49 krime të raportuara për çdo 1,000 shtetas, thotë zyra e statistikave kombëtare CBS zbuluar më parë këtë vit, transmeton oranews.

Një planifikim i vitit 2013 për mbylljen e 19 burgjeve, shkaktoi shumë zemërim midis punonjësve të burgjeve, ndërsa qeveria filloi të ‘importojë’ të burgosurit nga vendet e tjera, duke përfshirë Norvegjinë dhe Belgjikën, me shpresën për t’i mbajtur ato të hapur.

Megjithatë, burgjet në zonat e largëta ose rurale do të shpëtohen mes frikës se mbyllja do të shkurtonte vendet e punës.

“Algemeen Dagblad”, raportoi se një e treta e 13.500 shtretërve të burgut të Holandës, ishin të zbrazët në vitin 2017 duke bërë shkurtime të pashmangshme.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook