Ballina Rozë (+18) +18/ Ja se kur femrat kanë nevojë për seks, shenjat që e...

+18/ Ja se kur femrat kanë nevojë për seks, shenjat që e tregojnë këtë gjë

Femrat munden që ta zbulojnë lehtësisht se kanë apo jo mungesë seksi.

Sepse kjo tek femrat manifestohet edhe përmes mënyrave dhe sjelljeve të ndryshme:

1. Lodhje kronike
Sepse shumë femra që nuk praktikojnë seks kanë pagjumësi dhe janë të përgjumura gjatë ditës. Përgjegjës është hormoni oksiton, i cili vepron si një qetësues dhe krijohet gjatë orgazmës. Për shkak të mungesës së këtij hormoni, femrat shpesh janë të shqetësuara dhe kanë problem me gjumin.

2. Plakja e parakohshme
Ju e dini se gjatë seksit krijohet kolagjeni, i cili është përgjegjës për pamjen e bukur dhe rinore të lëkurës. Për shkak të mungesës së kolagjenit, lëkura do të duket më e vjetër se sa është me të vërtetë.

3. Probleme me lëkurën
Kurse puçrrat dhe aknet në fytyrë shfaqen te femrat si pasojë e mungesës së progesteronit, të cilin trupi e liron gjatë seksit, pasi ky hormon është përgjegjës për një fytyrë të pastër.

4.Sjellje armiqësore ndaj njerëzve të tjerëPërveç fizikës, ekzistojnë edhe pasoja psikologjike për shkak të mungesës së seksit. Femrat e pakënaqura seksualisht janë shpesh armiqësore ndaj gjithë botës rreth tyre.

5.Dobësim i rezistencës ndaj dhimbjeve
Oksitoni është një hormon që krijohet gjatë seksit dhe vepron si ilaç natyror kundër dhimbjeve dhe ngërçeve, kështu femrat që nuk janë aktive në seks shpesh marrin barna kundër dhimbjeve pasi kanë mungesë të oksitonit.

6.Imuniteti i dobët
Marrëdhëniet seksuale përmirësojnë gjendjen e përgjithshme të organizmit dhe rrisin numrin e antitrupave antiviral me 30 përqind.

7.Harresa
Seksi ndikon në qarkullimin e gjakut dhe për rrjedhojë, ndikon në funksionimin më të mirë të trurit.

8.Pakënaqësia e vazhdueshme me pamjen tuaj
Mungesa e seksit ndikon në vetëbesim dhe femrat që nuk kanë marrëdhënie seksuale shpesh nuk kanë besim në vete dhe vazhdimisht janë të pakënaqura me veten dhe pamjen e tyre.

LEXO EDHE:  FOTO/ Kejvina bën për "ujë të ftohtë" meshkujt shqiptarë: Moralistë që vdisni për seks!

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook