Një gjuetar fantazmash, u përballë direkt me një ‘shpirt’ me ‘një prani kaq të fortë’ që e bëri atë të vjellë dhe ‘të ndihet i trullosur’.

Xavier Hunter, 38 vjeç, kishte dëgjuar tregimet e ‘shpirtrave të shqetësuar’ të minatorëve që ishin bllokuar në tunelet e errëta dhe donte të hetonte për rastet.

Miniera ishte gjithashtu e njohur si një vend i rëndësishëm për shtrigat, të cilat mblidheshin për të praktikuar magjinë e tyre.

Të intriguar nga tregimet drithëruese, Xavier u tërhoq në mina gjatë natës rreth 25 milje jashtë Las Vegas, Nevada, i armatosur me kamera dhe i shoqëruar me shoqen e tij, Kaytie.

Ndërsa çifti filloi të eksploronte, ata u mposhtën nga era e mishit të kalbur dhe tingujt e hutimit të çuditshëm.

Xavier është i bindur se vuri re një figurë të maskuar.

“Një frymë dukej se dilte para Kaytie, jashtë kamerës”, tha ai.

Xavier beson se shifra mund të jetë ajo e një krijese mitike të frikësuar – një lloj krijese që merr formën e një njeriu ose xhuxhi dhe përpiqet të udhëheqë njerëzit në rrugë të gabuara në errësirë.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook