Ballina Shendeti 5 mënyrat për të kontrolluar urinë e tepruar

5 mënyrat për të kontrolluar urinë e tepruar

Të gjithë e kemi problemin e urisë që kur na kalon në mëndje smund të bëjmë asgjë tjetër vec të hamë pa limit dhe të mos dimë të ndalojmë duke na dhënë kile të tepërta që ne duam ti eliminojmë.

Më poshtë keni disa mënyra parandalimi për këtë faktor shqetsues.

Kur diçka të tërheq kundër

Vështirësitë e përditshme, gjithçka që mund të shkojë keq në punë, në familje, çift, na bëjnë të nevrikosemi dhe e bëjnë më të vështirë mbajtjen e dietës. Si pasojë, rritet tensioni dhe shqetësimi, faktorë që bëjnë të lëkundet përkushtimi ndaj dietës, duke na shtyrë drejt bukës për të mpirë nervozizmin në rritje. Kështu fillon të hash gjithçka, pa u kufizuar më.

Prishja e rrethit vicioz

Duke u rritur ndjenjat e fajit dhe nënvlerësimi, shtohen edhe kilet e tepërta: pas mëkateve të vazhdueshme ushqimore, është arsyeja ajo që na shtyn që të ndreqim gabimet me dieta të reja që shkaktojnë frustrime të reja dhe shumë dëshirë për të ngrënë. Në këtë rast, për të frenuar të gjithë këtë, zgjidhja e vetme do të ishte prishja e këtij rrethi vicioz. Për të arritur qëllimin duhet të bëni paqe me qetësinë dhe gabimet ushqimore, të mos e shtyni pas urinë, por ta kënaqni duke i zëvendësuar ushqimet e rrezikshme me pjata të shijshme, por të lehta.

Kontrolloni kaloritë për 24 orë

Kur shikoni se e keni tepruar me kaloritë, gjë që ndodh kryesisht kur konsumojmë shumë ëmbëlsira, mund ta korrigjoni këtë gabim duke praktikuar rregullat e zëvendësimit të ushqimeve gjatë 24 orëve të ardhshme.

Truket për të ulur kaloritë

Reduktojeni sasinë e çokollatës vetëm në kuadrate të vegjël dhe lëreni të shkrijë ngadalë në gojë pa e përtypur, në mënyrë që çdo molekulë të hyjë në kontakt me kokrrizat e gjuhës përgjegjëse për shijimin, duke zhvilluar në maksimum kënaqësinë (veç të tjerash ngrënia ngadalë është aleat i atyre që dëshirojnë të bien nga pesha.

Hani, por pa u shëndoshur!

Më poshtë mund të lexoni listën e ushqimeve zëvendësuese, që janë të shijshme, por nuk të shëndoshin. Me to mund të mundni urinë nervore pa shtuar kile.
Në mëngjes zëvendësojeni një briosh me një fetë buke integrale dhe një lugë marmalatë. Ushqimet që prishin oreksin të tilla si patatinat, bake rolls, etj. zëvendësojini me tost.

Në drekë ose në darkë, një pjatë plot makarona zëvendësojeni me 100 g makarona me 2 lugë gjelle vaj ulliri + 1 lugë të vogël djathë.

Mes pijeve, një gotë verë dhe një gotë birrë preferohet kjo e dyta. Nga pijet e tjera me gaz do të bënit mirë të mos i përdornit, por të pini vetëm ujë mineral me një fetë limon.

LAJM I FUNDIT/ Ekzekutohet me armë shqiptarja në Greqi, dyshohet se e vrau…

E PAZAKONTË/ “Më jep vajzën për nuse, ose ju vrava të gjithëve”, nipi kërcënon me jetë xhaxhain

U arrestua për shpërdorim detyre, lirohet zyrtari i LSI-së. Prokuroria zbuloi se…

Durrës/ Akuzohet për shpërdorim detyre, cili është inspektori i Policisë i arrestuar nga SHÇBA

E rëndë! Banesa në Kombinat përfshihet nga flakët, 80-vjeçari shkrumbohet brenda saj

VIDEO/ Një burim i vërtetë frymëzimi, njihuni me motrat binjake që jetojnë me dy koka në një trup

EMRAT/ Ishin kthyer në makthin e pronarëve aziatikë, njihuni me “3 skifterët” shqiptarë në SHBA

Rikthehet “Balena Blu”, i merr jetën dy motrave minorene. Momenti para se të hidheshin nga kati i 10 (Video)

VIDEO/ Habit drejtori i Ujësjellësit: E kam lënë qëllimisht qytetin tre ditë pa ujë, s’më mori njëri në telefon

Durrës/ I sekuestrohet 2 milionë euro pasuri, kush është biznesmeni me precedentë (Emri)

Artikulli paraprakEMRI/ Zbulohet shqiptari dhe banda e tij me kinezë që pastruan treçerek milioni paund në Angli
Artikulli tjetërMe LSI apo me PD, Ruçi i jep fund dilemave: Ja me kë do të bëjmë koalicion pas zgjedhjeve