Ballina Shendeti 80% e shqiptarëve vuajnë nga këto sëmundje, nuk marrin sa duhet këtë...

80% e shqiptarëve vuajnë nga këto sëmundje, nuk marrin sa duhet këtë mineral. Ja ushqimet ku mund ta gjeni

SHPËRNDAJE

Pak njerëz janë të vetëdijshëm se si magnezi është thelbësor për funksionimin e trupit tonë.

Magnezi është shumë i rëndësishëm për mirëqenien tonë pasi gjendet në më shumë se 300 enzima të ndryshme të trupit.

Ai bën të mundur proceset e detoksifikimit, parandalimin e dëmtimit të kimikateve mjedisore, metaleve të rënda dhe toksinave të tjera.

Nga raportet më të fundit mjekësore nga OBSH rreth 80% e shqiptarëve vuan nga një prej sëmundjeve që shaktohen nga mos marrja sa duhet e këtij minerali thelbësor për metabolizmin e trupit tonë.

Në librin “Mrekullia e magnezit” botuar nga Dr. Dean në vitin 2014, janë listuar të gjitha sëmundjet që mund të na shkaktojë mos marrja e këtij minerali.

Ja disa nga më të rëndësishmet:

 • Ankth dhe panik
 • Astmë
 • Ciste
 • Diabet
 • Hipertension
 • Pagjumësi
 • Migrenë
 • Dhimbje kronike të shpinës
 • Infertilitet
 • Osteoporozë
 • Depresion
 • Hipoglicemi
 • Probleme me mëlçinë

Simptomat e para të mungesës së magnezit përfshijnë: Humbje e oreksit, dhimbje koke, vjellje, lodhje dhe dobësi të muskujve.

Dhe nëse mungesa është e vazhdueshme mund të shkaktojë simptoma më të rënda të tilla si: mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash, kontraktimet e muskujve dhe dhimbje barku, ndryshime të personalitetit etj.

Përfitimet e marrjes së magnezit dhe ushqimet se ku mund ta gjeni

Studimet kanë treguar se është e shkëlqyer për të mbajtur metabolizmin në mënyrë efikase.

Magnezi është i pranishëm tek algat dhe perimet me gjethe jeshile, si spinaqi. Por edhe tek fasulet, arrat dhe farat, kungulli, luledielli, farat e susamit dhe avokadot.

 

 

Comments

comments

SHPËRNDAJE

“Përçahet PD-ja”, kritiku i Bashës sulmon Jemin Gjanën: Ki respekt të paktën për veten, mos e poshtëroni më shumë…

Degjeneron mbledhja e Kryesisë së PD, Jemin Gjana tenton të rrahë kritiken e Bashës

Çmendet moti/ Fillojnë reshjet e para të dëborës, ja qyteti ku janë zbardhur malet

Operacioni i Policisë në Elbasan, reagon Berisha: Çako i drogës arrestoi 27 endacakë, por me Bandën e Ramës…

Albi Nako qan live në studio për Klaudia Pepën, ajo i dërgoi një videomesazh

Sekuestrohen prona dhe llogari bankare në Tiranë, policia jep detajet: Ja kujt i përkasin

Fotoja e Ramës me Trump, shpërthen Spartak Ngjela: O pafille, shqiptarët s’janë indianë

MAKABRE/ Si u gjetën me këmbë dhe duar jashtë varrit dy vëllezërit nga Devolli?

Sulmi me blind ndaj Policisë, Haki Çako flet për “barrikadën e krimit”: Autori është identifikuar

DETAJET/ Superaksioni i Policisë në Elbasan, arrestohen 27 “të fortë”. Bllokohen prona e mjete superluksoze

Artikulli paraprakLSI zgjedh nënkryetarët grupit parlamentar, Luan Rama nuk harron të përmendë Gramoz Ruçin
Artikulli tjetërEkzekutimi i gjyqtares/ Ja nismat që merr Presidenti Meta pas ngjarjes së rëndë