Ballina Shendeti Akulli zbut dhimbjet e migrenës, dhoma e errët dhe e ftohtë nga...

Akulli zbut dhimbjet e migrenës, dhoma e errët dhe e ftohtë nga më të preferuarat

SHPËRNDAJE

Sapo ju ta ndjeni që koka po fillon të buçasë dhe të thumbojë atëhere ju duhet ta dini që migrena po fillon të bëjë të vetë dhe duhet gjetur shpëtimi sa më shpejtë për të mos kaluar në nervozitet dhe grindje më pas.

Nëse marrim disa tableta të caktuara, atëherë dhimbja jonë mund të zbutet, madje edhe ta parandalojmë sulmin e migrenës, po nëse merren pasi të ketë ndodhur sulmi, atëherë nuk ndihmojnë shumë madje ju stresojnë më tepër me faktin që nuk funksionojnë. Në të shumtën e rasteve sulmet përcillen me vjellje dhe mundim e shpeshherë edhe me shikim të mjegulluar.

Këshilla e parë që duhet ta përcillni është të shtriheni në dhomë të errët, të ftohtë; jo shumë të ngrohtë, ku mbretëron qetësia. Në ballë të vendosni peshqirë të ftohtë akull. Shpeshherë ka ndihmuar që të merrni një shami, të ftohtë akull, dhe ta shtrëngoni kokën.

Te disa pacientë, një apo dy ditë para sulmit, shfaqen disa simptoma si ndjeshmëria ndaj aromave. Shkaku i saktë i migrenës, nga e cila vuan çdo e gjashta femër dhe çdo i teti mashkull, edhe më tutje mbetet i panjohur.

Comments

comments

SHPËRNDAJE

Tragjedia në Durrës/ Reagimi i parë zyrtar lidhur me ngjarjen: Nga se u shkaktua zjarri

FOTO/ Dikur luante kundër Ronaldos e Kakasë, sot berber në Elbasan. Historia e futbollistit shqiptar

E RËNDË/ Tragjedi në familjen durrsake, zjarri iu merr jetën trinjakëve të mitur

Bes Kallaku e ‘turpëroi’ duke i kujtuar zarfin, Ermal Mamaqi tregon se sa lekë hodhi në dasmë (Foto)

A do të luhet Superkupa e Europës në Tiranë? UEFA merr vendimin

Ndalimi i simboleve të komunizmit/ Lulzim Basha fiton mbështetje të rëndësishme. Takoi sot…

Përplasja me policinë në Elbasan, biznesmeni Çela: Kam një mesazh për Berishën dhe Bashën!

“Vazhdoj ta dua Fildezin”, ish-bashkëshorti që vrau gjyqtaren bën një kërkesë që nuk pritej

Dëshmia tronditëse: Shefi i Krimeve në Durrës mori 30 mijë euro për vrasjen e djalit tim

EMRAT/ Lista e drejtorëve kryesorë të LSI në qarqe që pritet të shkarkohen

Artikulli paraprakKorçë/ Bie nga skelat punëtori, transportohet menjëherë drejt spitalit
Artikulli tjetërFOTO/ Arrestohet “skifteri” i makinave në Tiranë, kishte kryer 11 vjedhje (Emri)