Ballina Shendeti Harroni ilaçet, mendimet pozitive shërojnë dhimbjet

Harroni ilaçet, mendimet pozitive shërojnë dhimbjet

SHPËRNDAJE

Sipas një studimi të menduarit në mënyrë pozitive mund të lehtësojë dhimbjet fizike.

Vetëm pesë minuta terapi me mendime të bukura e optimiste mund të reduktojë dhimbjet deri në 60%.

34 vullnetarë kanë marrë pjesë në një provë ku iu është injektuar një dhimbje e ngjashme me eksperiencën e djegies.

Personat janë ndarë në dy grupe ku njëri grup është stërvitur me terapi konsultive duke dhënë rezultate më të shpejta dhe duke reaguar më mirë ndaj dhimbjes.

Vullnetarët me mendime pozitive janë “shëruar” 58 për qind se grupi i cili nuk ka mundur të mendojë me optimizëm.

Sipas këtij studimi njerëzit që janë më të përgatitur mendërisht dhe të stërvitur me mendime pozitive janë më të predispozur për tu shëruar më shpejt nga dhimbjet.

Comments

comments

SHPËRNDAJE

Aksident në Durrës, makina e policisë përplaset me një “Benz”

Raporti për konsumin: Rrinë në kafe, por nuk pinë shumë kafe, ja si renditen shqiptarët në botë

Debati për TVSH, Rama i del në krah deputetit socialist: Erion Braçe është zëri që s’i ka tradhtuar kurrë interesat e të dobëtëve, opozita…

A u mbajt i fshehtë rasti i pengmarrjes në Fier? Policia i kundërpërgjigjet Bashës: Ju bëjmë me dije se…

Lotaria Amerikane/ Ambasada e SHBA ka një njoftim të rëndësishëm për aplikuesit: Të gjitha regjistrimet para 18 tetorit, duhet të…

VIDEO/ Anxhelina Shala zhvishet live në emision dhe tregon “shenjat” e dashurisë që i ka lënë deputeti…

Dhuna ndaj të dënuarve, reagon Avokati i Popullit: Të hetohen të gjithë policët që “torturojnë” të burgosurit

Krimi në familje godet sërish, xhaxhai qëllon me thikë nipin 14-vjeçar në Patos (Emri)

FOTO/ Aksident në Tiranë, autobusi i Kombinatit përplas të moshuarën

Kamikazi hedh në erë kamionin, të paktën 231 të vdekur dhe 300 të plagosur (Video+Foto)

Artikulli paraprakShkrimtarja e njohur shpërthen ndaj sheshit “Skënderbej”: Vepër antihumane, fashiste dhe agresive në mes të Tiranës
Artikulli tjetërJa përse nuk i akuzojnë më Basha e Berisha, ambasadorët e huaj. Flet aleati i Ramës