Ballina Shendeti Ja çfarë ndikimi ka vrapi 1 km në ditë për fëmijët

Ja çfarë ndikimi ka vrapi 1 km në ditë për fëmijët

SHPËRNDAJE

Fëmijët në një shkollë në Britani kanë filluar një metodë të re që i ndihmon për t’u përqendruar në studime, ku duhet të bëjnë rreth 1.6 km vrap në ditë.

Kjo shkollë është pjesë e një studimi rreth zhvillimit të shëndetit. “Është fantastike. Ky është një zhvillim masiv në jetën e cdo njeriu. Është më e shëndetshmë, na bën të ndihemi më të fortë,”– tha një nxënës për BBC.

Ndër nxënësit e shumtë që u pyetën për këtë gjë, një nxënëse tha: “Të vraposh për 1.6km na ndihmon që të qëndrojmë më të shëndetshëm dhe na ndihmon me detyrat e leximin.”

Kjo ide filloi në Skoci por shumë shkolla kanë vendosur që ta zbatojnë.

“Gjumi i tyre është përmirësuar, ata po përqendrohen më shumë në klasë dhe sjellja e tyre po ndryshon për mirë. Shëndeti i tyre fizik është shumë i mirë,” – Andy Knox, drejtor i ‘Të jesh mirë me shëndet.’

Comments

comments

SHPËRNDAJE

Aksident në Durrës, makina e policisë përplaset me një “Benz”

Raporti për konsumin: Rrinë në kafe, por nuk pinë shumë kafe, ja si renditen shqiptarët në botë

Debati për TVSH, Rama i del në krah deputetit socialist: Erion Braçe është zëri që s’i ka tradhtuar kurrë interesat e të dobëtëve, opozita…

A u mbajt i fshehtë rasti i pengmarrjes në Fier? Policia i kundërpërgjigjet Bashës: Ju bëjmë me dije se…

Lotaria Amerikane/ Ambasada e SHBA ka një njoftim të rëndësishëm për aplikuesit: Të gjitha regjistrimet para 18 tetorit, duhet të…

VIDEO/ Anxhelina Shala zhvishet live në emision dhe tregon “shenjat” e dashurisë që i ka lënë deputeti…

Dhuna ndaj të dënuarve, reagon Avokati i Popullit: Të hetohen të gjithë policët që “torturojnë” të burgosurit

Krimi në familje godet sërish, xhaxhai qëllon me thikë nipin 14-vjeçar në Patos (Emri)

FOTO/ Aksident në Tiranë, autobusi i Kombinatit përplas të moshuarën

Kamikazi hedh në erë kamionin, të paktën 231 të vdekur dhe 300 të plagosur (Video+Foto)

Artikulli paraprakArrestohet “truri” i lojës vdekjeprurëse “Balena Blu”, iu ka marrë jetën 130 adoleshentëve
Artikulli tjetërItali/ Sekuestrohen 2 ton marijuanë, në pranga 2 shqiptarët