Ballina Shendeti Ja nga çfarë rrezikoheni nëse i lyeni flokët më shumë se 6...

Ja nga çfarë rrezikoheni nëse i lyeni flokët më shumë se 6 herë në vit

Shumë femra i lyejnë flokët, por disa njerëz e bëjnë këtë shpesh, por duhet të dihet se nuk është e shëndetshme që këto kimikate të përdoren kaq shpesh.

Kjo është arsyeja pse është më mirë të blini ngjyra më natyrale, që nuk kanë përmbajtjen e madhe të këtyre kimikateve.

Do të ishte mirë nëse përdorni bojë bazuar në bimë. Kjo do të zvogëlonte mundësinë e marrjes së ndonjë kanceri, sepse përdorimi i shpeshtë i këtyre ngjyrave me plot kimikate rrit shkakun e kancerit të gjirit.

Informohuni se çfarë dhe çka jeni duke blerë, lexoni përbërjen dhe referojuni prodhuesit. Kjo është paralajmëruar nga mjekët, ndaj shmangni përqendrimin e lartë të amines si PPD.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook