Ballina Shendeti Jeni të lodhur nga ilaçet ? Pini vetëm limon nëse ju shqetësojnë...

Jeni të lodhur nga ilaçet ? Pini vetëm limon nëse ju shqetësojnë këto 8 probleme

Limoni mbahet si një nga frutat më të mira i cili mund të zëvendësojë ilaçet tona moderne që ne përdorim pasi vetëm prej tij mund të marrim më shumë benefite se mendojmë.

Lëngu i limonit ka shumë vlera ushqyese dhe sidomos flavonoida që kanë shumë veti antioksiduese shumë të mira. Studimet e njëpasnjëshme drejt këtij fruti kanë zbuluar se ai bën mirë për diabetin, tensionin e lartë të gjakut, temperaturën, kapsllëkun, tretjen dhe plot probleme të tjera të cilat kanë lidhje me shëndetin tonë. Ai ndihmon edhe lëkurën por dhe dhëmbët gjithashtu studimi më i fundit ka nxjerrë se ai eliminon gurët në veshka duke i shkrirë ato.

Këto 8 probleme me shëndetin mund të trajtohen më mirë me lëng limoni sesa ilaçe:

1. Rënia në peshë

Sipas studimeve të fundit, sasia e lartë e pektinës tek lëngu i limonit ndihmon në rënien në peshë. Fibra gjithashtu është shumë e mirë për rënien në peshë.

2. Probleme me lëkurën

Antioksiduesit tek lëngu i limonit ndihmojnë për heqjen e akneve, puçrrave dhe rrudhave të moshës në fytyrë. Ata pastrojnë gjithashtu gjakun dhe rigjenerojnë lëkurën.

3. Largon toksinat nga trupi

Lëngu i limonit është gjithashtu një agjent i mirë detoksifikues, i cili ndihmon për largimin e substancave toksike në trup.

4. Ndihmon në pastrimin e zorrëve

Limonët janë të pasur me fibër pektin, i cili stimulon lëvizjen e rregullt të zorrëve duke i mbajtur të pastër.

5. Balancon nivelin e PH

Një gotë ujë të ngrohtë me limon në mëngjes rikthen balancën e nivelit të pH-ës në trup.

6. Ndihmon me tretjen

Lëngu i limonit përmirëson tretjen duke stimuluar prodhimin e një lëngu që quhet “bile” i cili nxirret nga mëlçia dhe ruhet në fshikëzën e tëmthit.

7. Parandalon rritjen e baktereve

8. Inflamacion dhe dhimbje

Lëngu i limonit është i mirë gjithashtu për lehtësimin e dhimbjeve, sidomos në gjunjë. Të moshuarit duhet patjetër që ta konsumojnë këtë lëng që mos të kenë probleme me kockat.