Ballina Shendeti Keni probleme me mushkëritë nga duhani? Shikoni çfarë mrekullie mund të bëjë...

Keni probleme me mushkëritë nga duhani? Shikoni çfarë mrekullie mund të bëjë hudhra për ju

SHPËRNDAJE

Është e vërtetë që problemet shëndetësore me mushkëritë janë vërtetë shqetësuese por edhe të zakonshme për shumicën e popullsisë nga duhani ose edhe prej grimcave të pluhrit dhe ajrit të ndotur që po thithim çdo ditë.

Gjithsesi edhe pse gjithë këto shkaqet natyrore mund të na çojnë në helmim të mushkërisë ajo që na i bën më keq është tymi që vjen prej duhanit dhe i cili dëmton keqazi çdo organ që prek. Por mos u shqetësoni ne dimë një recetë e cila do ju ndihmojë ta eleminoni këtë problem për më pak se 72 orë. Njerëzit që pinë duhan për më shumë se 5 vjet zakonisht vuajnë nga bronkiti dhe kolla e vazhdueshme.

Përbërësit:

400 gr hudhër (të pastruara dhe të ndara në katër copë_

1 l ujë

400 gr sheqer ngjyrë kaf

2 lugë gjelle shafran të Indisë

1 copë të vogël të rrënjës së xhenxhefilit

Mënyra e përgatitjes:

Vendoseni ujin dhe sheqerin në një tenxhere. Lëreni të valojë, më pas shtoni hudhrën dhe rrënjën e xhenxhefilit. Më pas shtoni xhenxhefilin e grirë dhe shafranin e Indisë dhe lëreni të valojë sërish. Më pas, uleni nxehtësinë. Lëreni të ftohet në temperaturën e dhomës dhe vendoseni më pas, në frigorifer.

Si ta konsumoni këtë lëng?

Konsumoni dy lugë gjelle në stomak të zbrazët dhe dy të tjera në mbrëmje, dy orë pasi të keni konsumuar vaktin e fundit të ditës.

Këshilla shtesë:

Ushtroni vazhdimisht

Shijojeni një banjë të ngrohtë secilën ditë, jo më shumë se 20 minuta. Kjo është mënyra më e mirë për detoksifikim dhe relaksohuni.

Comments

comments

SHPËRNDAJE

“Përçahet PD-ja”, kritiku i Bashës sulmon Jemin Gjanën: Ki respekt të paktën për veten, mos e poshtëroni më shumë…

Degjeneron mbledhja e Kryesisë së PD, Jemin Gjana tenton të rrahë kritiken e Bashës

Çmendet moti/ Fillojnë reshjet e para të dëborës, ja qyteti ku janë zbardhur malet

Operacioni i Policisë në Elbasan, reagon Berisha: Çako i drogës arrestoi 27 endacakë, por me Bandën e Ramës…

Albi Nako qan live në studio për Klaudia Pepën, ajo i dërgoi një videomesazh

Sekuestrohen prona dhe llogari bankare në Tiranë, policia jep detajet: Ja kujt i përkasin

Fotoja e Ramës me Trump, shpërthen Spartak Ngjela: O pafille, shqiptarët s’janë indianë

MAKABRE/ Si u gjetën me këmbë dhe duar jashtë varrit dy vëllezërit nga Devolli?

Sulmi me blind ndaj Policisë, Haki Çako flet për “barrikadën e krimit”: Autori është identifikuar

DETAJET/ Superaksioni i Policisë në Elbasan, arrestohen 27 “të fortë”. Bllokohen prona e mjete superluksoze

Artikulli paraprakReformimi i Akademisë së Shkencave/ Reagon fortë ministrja Nikolla: E mbushën kupën…
Artikulli tjetërDENONCIMI/ Berisha: Po i ndëshkojnë gjimnazistët duke i detyruar të blejë…