Ballina Shendeti Keni simptoma të diabetit? Zieni gjethet e këtij fruti dhe nuk do...

Keni simptoma të diabetit? Zieni gjethet e këtij fruti dhe nuk do të keni më nevojë për ilaçe!

Diabeti është një nga sëmundjet më të zakonshme tek njerëzit dhe për fat të keq, një ndër shkaqet kryesore të vdekshmërisë në botë, por me anë të zierjes së kësaj gjetheje mund ta ‘luftojmë’ atë.

Diabeti është një sëmundje, që ndodh kur pankreasi ndalon gjenerimin e insulinës, përgjegjëse për transportimin e glukozës në trupin tonë. Kur kjo ndodh, nivelet e sheqerit në gjak rriten ndjeshëm. Shkaqet janë të ndryshme, kryesisht ushqimi i keq: ushqimi me yndyrna të tepërta, pijet alkoolike, ëmbëlsirat. Është gjithashtu një sëmundje gjenetikisht e trashëgueshme.

Trupi ynë herë pas here dërgon sinjale, që tregojnë se diçka nuk funksionet. Gjëja kryesore është të zbulohet se cilat janë ato shenja apo simptoma për të sulmuar problemin, përpara se të përkeqësohet. Për fat të mirë, në qoftë se ju e kapni në kohë, mund ta kontrolloni dhe të bëni një jetë normale.

Shenjat paralajmëruese që diabeti jep janë:

Ekzistojnë tre lloje të diabetit: Lloji 1, tipi 2 dhe lloji 3. Dhe, zakonisht ato shkaktojnë simptoma të njëjta tek ata që vuajnë prej saj. Dallimi midis tri llojeve është se ata ndikojnë në faza të ndryshme të jetës.

Problemi është i njëjtë: prodhohet insulina e pamjaftueshme për të gjeneruar procesin normal të trupit.

Kushtoni vëmendje simptomave të mëposhtme dhe nëse keni ndonjë prej tyre, duhet të filloni ta trajtoni këtë problem:

  • etje e tepruar,
  • shikim i turbullt,
  • humbje peshës e menjëhershme,
  • kruarje në organet gjenitale,
  • urinim i shpeshtë.

Nëse diabeti nuk trajtohet në kohë, mund të prodhojë verbëri të përhershme, dështim në veshka, probleme në zemër, dobësim, dëmtime në sistemin nervor etj.

Sot do t’ju tregojmë një ilaç të thjeshtë që mund ta përgatisni në shtëpi dhe që do t’ju ndihmojë të përmirësoni shëndetin tuaj.

Përbërësit:

  • gjethe mango,
  • ujë.

Përgatitja:

Në një enë hidhni dy gota ujë dhe i lini të vlojnë për disa minuta. Shtoni 10 ose 15 gjethe mango dhe i lini të qëndrojnë gjatë gjithë natës.
Të nesërmen, në mëngjesit konsumojeni pijen esëll. Ky trajtim duhet të zgjasë për 3 muaj.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook
“Gjyqi shndërrohet në ring”, dy shqiptarët ‘rebelohen’ ndaj trupit gjykues

Gruas shkodrane i ikën “tepeleku i kokës”, i prish ballkonin komshiut për të futur…

FOTO/ Humb kontrollin e automjetit, plagoset rëndë 20-vjeçarja shqiptare, nënë e tre fëmijëve

Kryemadhi vijon me sulmet: Rama po u bën shqiptarëve, atë që nuk ua bënë otomanët për 500 vite

Sinoptikanët japin alarmin: Në fundjavë rikthehet rreziku i përmbytjeve, ja zonat që mund të preken

FOTO/ Kishin fshehur drogën në qeset e plehrave, si u shkatërrua banda shqiptare në Itali (Emrat)

Paralajmërimi i fortë i Ngjelës: Politikanët e korruptuar janë të tmerruar, shumë shpejt do vulosin fundin e tyre

Publikohen fotot e projektit, ja si do të duket Aeroporti i Vlorës

Berisha shpërthen ndaj Ramës: Skënderbuçi i Spiropalit nuk vendosi një tufë lule tek përmendorja e Skënderbeut

Rrëzohet nga dritarja e shkollës, adoleshentja dërgohet me urgjencë në spital

Artikulli paraprakArmand Duka kërkon të bëhet “sulltan” i FSHF-së, kandidon për mandatin e pestë përballë deputetit socialist
Artikulli tjetërKomisioni Europian do të nisë disbursimin e fondeve për TAP