Ballina Shendeti Këto 10 arsye do t’ju bëjnë që të konsumoni çdo ditë presh,...

Këto 10 arsye do t’ju bëjnë që të konsumoni çdo ditë presh, ja përfitimet shëndetësore sipas ekspertëve

 

Konsumimi i preshit për shumicën mund të mos jetë i pëlqyer për shkak të aromës jo të mirë që mbart, por sipas ekspertëve ka përfitime të mira shëndetësore.

Sipas ekspertëve konsumimi i preshit që bën pjesë në familjen e qepës dhe të hudhrës ka edhe veti kuruese.

10 arsye pse nuk duhet ta ndani preshin nga kuzhina:

  •  -Janë të pasur me minerale
  • -Janë lehtësisht të tretshëm
  • -Rindërtojnë florën bakteriale të aparatit tretës
  • -Rimineralizojnë trupin në rast mungese
  • -Pastrojnë trupin
  • -Janë laksativë
  • -Pastrojnë dhe lubrifikojnë muret e aparatit tretës
  • -Kanë veti diuretike dhe antiseptike
  • -Është një aleat shumë i mirë për sistemin kardiovaskular
  • -Shkatërron kolesterolin e dëmshëm

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook