Ballina Shendeti Koha më e mirë për të ngrënë fiq, i thoni lamtumirë kolesterolit...

Koha më e mirë për të ngrënë fiq, i thoni lamtumirë kolesterolit në gjak

SHPËRNDAJE

Duke u mbajtur në konsideratë të lartë si pjesë e një diete autentike mesdhetare, fiqtë janë një kontribues i madh në nivelet e ulëta të kolesterolit të njerëzve që jetojnë në rajonin e Mesdheut. Fibrat mund t’ju japin një dorë ndihmëse për të rikthyer në normalitet kolesterolin tuaj nëse bëni atë që Mesdhetarët bëjnë, të afroni fikun si pjesë të dietës tuaj të përditshme. Nëse e ndiqni këtë rekomandim, do të habiteni nga rezultatet mjaft të shpejta.

Fiqtë u konsideruan aq të rëndësishëm në Greqinë klasike sa sportistët i hanin ato para se të hynin në një konkurs. Përveç kësaj, çdo herë që u themelua një qytet i ri, një pemë fiku ishte mbjellur si një simbol i mençurisë dhe prosperitetit. Megjithatë, përkundër fiqve që kanë një përqendrim të pronave shumë të shëndetshme, konsumi i tyre nuk është aq i zakonshëm. Ndoshta kjo është pjesërisht për shkak të miteve që fiqtë të shëndoshin ose sjellin kapsllëk. E pra, siç do ta shihni, këto mite nuk kanë asnjë bazë. Le të hedhim një vështrim se çfarë fiq mund të bëjnë për ju.

Fiqtë nuk kanë yndyrë dhe nuk ka kolesterol, por ata kanë shumë fibra të tretshme, lloji që ndihmon kolesterolin më të ulët LDL, e keqja. Si mund ta bëjnë këtë fiqtë? Për shkak se ata kanë një sasi të lartë të fibrave të tretshme. Fiqtë janë të pasur me minerale, sidomos me kalcium dhe magnez. Po ashtu janë burim i pasur me fibra ushqyese, të cilat ndihmojnë në uljen e glukozës dhe kolesterolit në gjak. Konsumimi i rregullt i fiqve pa dyshim ndikon pozitivisht në sistemin kardiovaskular dhe punën e zemrës.

Polifenoli i pasur me veprim të fuqishëm anti-oksidues mbron lipoproteinat LDL nga oksidimi dhe në këtë mënyrë parandalohet atero-skleroza.

Comments

comments

SHPËRNDAJE

“Lexon Kadarenë dhe dëgjon Eliza Dumin”, kush është Sladjana Stojiljkoviç, vajza serbe që po studjon gjuhën shqipe në Beograd

VIDEO/ Ministrja e Drejtësisë i përgjigjet denoncimit të qytetarëve, shkarkon “live” 3 zyrtarët e Hipotekave

Rama bën për “ujë të ftohtë”profesorët e Akademisë së Shkencave: Institucion i rrënuar, kufoma e vetvetes

Urdhëroi vrasjen e 8 mijë burrave myslimanë, Gjykata e Hagës dënon me burg të përjetshëm “Kasapin e Bosnjës”, Ratko Mlladiç

DOSSIER/ Si u vra Vasil Shanto, simbol i rezistencës shqiptare në Luftën e Dytë Botërore

“Jo vetëm gjoba, por dhe…”, Policia Rrugore prezanton Lotarinë e Radarit: Ja çfarë do të fitojnë 20 shoferët më të mirë

“Kemi një vit e gjysmë pa u paguar”, punonjësit e 55 kompanive të By-Passit të Fierit e Vlorës në protestë

Sapo kishte dalë nga burgu, kapet sërish i “forti” shqiptar në Itali. Policia i zbulon kokainë, armë dhe mijëra euro në banesë (Foto)

Skandali/ Ja sa duhet të paguash në spital për t’u futur në operacion pa radhë e pa asnjë dokumentacion (Video)

“Do ta vrasim të birin e kokëmushkës amerikane”, ISIS kërcënon me jetë djalin e Donald Trump, alarmohet Shtëpia e Bardhë

Artikulli paraprakTjetër rast dhune në familje, Vlora është qyteti i radhës ku fenomeni kalon
Artikulli tjetërChampions League/ Roma barazim të luftuar ndaj Atletico Madrid, Qarabagu i Agollit falimenton ndaj Chelsea, Manchester United, Bayern dhe PSG bëjnë detyrën