Ballina Shendeti Kujdes! Humbja e pashpjegueshme e peshës, simptomë e kësaj sëmundjeje të rrezikshme

Kujdes! Humbja e pashpjegueshme e peshës, simptomë e kësaj sëmundjeje të rrezikshme

Shumë njerëz janë në gjendje të bëjnë çmos për të humbur peshë, por nëse nuk ka ndonjë arsye të qartë se përse po e humbni peshën, atëherë kjo mund të jetë indikator i një sëmundje serioze.

Një sëmundje serioze shumë lehtë mund të injorohet apo ngatërrohet me sëmundjet sezonale.

Por nëse nuk keni pasur ndryshime në dietë dhe stil të jetës dhe prapëseprapë po humbni peshë, shkoni në vizitë te doktori, kanceri mund të jetë shkaktari prapa kësaj humbje të peshës!

Dr. Sarah Brewer ka shpjeguar për “Mail Online se përse humbja e pashpjegueshme e peshës është gjë e keqe.

Nëse e humbni 5% të peshës trupore në më pak se gjashtë muaj pa ndjekur ndonjë program për humbje të peshës, atëherë është koha t’i tregoni doktorit – në veçanti nëse jeni duke pasur lodhje.

Humbja e pashpjegueshme e peshës mund të jetë shenjë e një sëmundje të pa diagnostikuar siç janë problemet me lukth  të cilat ndikojnë në absorbimin e nutrientëve, diabeti, depresioni dhe kanceri.

Përderisa në shumicën e rasteve mund të mos jetë kanceri, humbja e pashpjegueshme e peshës mbetet simptomë shqetësuese dhe jo gjithmonë shoqërohet me humbje të apetitit”, ka treguar ajo.

Njëkohësisht humbja e shqisave të nuhatjes dhe shijes mund të jenë shenja të hershme të sëmundjes së Parkinsonit.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook
Kryemadhi: Më 27 janar harrojini flamurët politik, të protestojmë për Shqipërinë, do të jetë mëkat për këdo që…

Aksident në aksin Kavajë-Tiranë, makina përplas çiklisitin 67-vjeçar

Berisha përkujton Rugovën: Sot shqiptarët përkujtojnë 12 vjetorin e vdekjes së Presidentit legjendar të Kosovës

Me shpejtësi skëterrë në autostradë, mjeti përfundon në kanal (Detaje)

“Po nuk të pata unë, s’të ka askush”, ja mesazhi i fortë për vrasjen e Arielës

VIDEO+16/ Pamje të rënda nga ngjarja që tronditi mbarë opinionin, publikohen filmimet e vrasjes në Tiranë

Kush është infermieri 23-vjeçar nga Fieri që i mori jetën Arielës (Foto)

Denoncimi/ Çifti i avokatëve po zhvasin shqiptarët

Basha ngushëllime Jonuz Musliut: Humbje e madhe e një luftëtari të palodhur

Detaje/ Kush janë dy të rinjtë të qëlluar gjatë mesditës së sotme në Tiranë (Emrat)

Artikulli paraprakGaz Paja hedh në gjyq kompaninë e karburanteve, u kërkon 46,000 Euro. Ja arsyeja
Artikulli tjetërTarator me kastravecë