Ballina Shendeti Kura e lashtë që bën mrekulli kundër arterieve të bllokuara

Kura e lashtë që bën mrekulli kundër arterieve të bllokuara

Arteriet janë enë gjaku që transportojnë gjakun e pasur në oksigjen në të gjithë trupin.

Arteriet e shëndetshme kanë mure të brendshme të buta, nga ku gjaku rrjedh lehtësisht. Megjithatë, disa njerëz mund të zhvillojnë edhe arterie të bllokuara, nga një substancë e quajtur pllakë bakteriale.

Kjo pllakë arteriale mund të pakësojë rrjedhjen e gjakut ose, në disa raste, ta bllokojë fare atë. Arteriet e bllokuara rrisin rrezikun për zhvillim të atakut në zemër, goditjes në tru, deri në vdekje.

Për shkak të këtyre rreziqeve, është shumë e rëndësishme të dini shkaqet dhe mënyrat e trajtimit për të parandaluar pasojat fatale të bllokimit të arterieve.

Shumë njerëz fillojnë të kenë probleme kardiovaskulare me kalimin e moshës, prandaj duhet marrin trajtime mjekësore për gjendjen e tyre.

Ata mund të përdorin edhe kura natyrale për të parandaluar këto probleme para se gjendja të përkeqësohet edhe më shumë.

Një kurë natyrale për pastrimin e arterieve dhe uljes së nivelit të koleserolit është përzierja e xhenxhefilit, me limon dhe hudhër, shkruan shendeti.

Përbërësit: 1 copë rrënjë xhenxhefili, 4 limonë së bashku me lëkurën, 4 thelpinj hudhre, 2 litra ujë.

Përgatitja:
Lani limonët dhe xhenxhefilin, pritini në copa të vogla dhe hidhini në shtrydhëse. Më pas pastroni hudhrat dhe i vendosni gjithashtu në shtrydhëse.

Masën e krijuar hidheni në një tenxhere së bashku me 2 litra ujë dhe lërini të ziejnë për disa minuta.

Futeni përzierjen në një shishe qelqi dhe ruajeni në një vend të thatë e të freskët.

Përdorimi:
Mos harroni ta tundni shishen para çdo përdorimi. Konsumoni gjysmë gote të përzierjes në mëngjes esëll, 2 orë para ushqimit. Kjo kurë duhet të zgjasë 3 javë dhe më pas duhet të bëni pushim.

LEXO EDHE:  Dieta efektive me lëng limoni dhe majdanoz për të humbur peshë!

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook