Ballina Shendeti Lënda kimike kancerogjene/ Ja se çfarë i shkakton fëmijëve përdorimi i shisheve...

Lënda kimike kancerogjene/ Ja se çfarë i shkakton fëmijëve përdorimi i shisheve plastike

SHPËRNDAJE

Një lëndë kimike, e cila përdoret në shishet plastike dhe kontenierët e magazinimit të ushqimeve, mund të shkaktojë efekte serioze për shëndetin e njeriut, kanë paralajmëruar zyrtarët e shëndetit.

Bisphenol A, i njohur ndryshe si BPA, ka gjetur mënyrën sesi të ndërhyjë në mënyrën e funksionimit të hormoneve.

Studiuesit zbuluan se mund ti bëjë fëmijët më të vegjël se tre vjeç agresivë dhe hiperaktivë. Si edhe mund të shkaktojë kancer, mbipeshën dhe infertilitetin mashkullor.

Ndërsa tani, në bazë të një studimi të fundit Agjencia Evropiane e Kimikateve ka identifikuar BPA si një substacë kimike e cila jep rrezikshmëri më të lartë.

Anëtarët e komitetit ECA thonë se BPA mund të pengojë sistemin endokrin të trupit, që ka të bëjë me mbledhjen e gjëndrave që prodhojnë hormone dhe kanë bërë thirrje që të ndalohet përdorimi i kësaj substance nga kompantitë në të gjithë botën.

Comments

comments

SHPËRNDAJE

Aksident në Durrës, makina e policisë përplaset me një “Benz”

Raporti për konsumin: Rrinë në kafe, por nuk pinë shumë kafe, ja si renditen shqiptarët në botë

Debati për TVSH, Rama i del në krah deputetit socialist: Erion Braçe është zëri që s’i ka tradhtuar kurrë interesat e të dobëtëve, opozita…

A u mbajt i fshehtë rasti i pengmarrjes në Fier? Policia i kundërpërgjigjet Bashës: Ju bëjmë me dije se…

Lotaria Amerikane/ Ambasada e SHBA ka një njoftim të rëndësishëm për aplikuesit: Të gjitha regjistrimet para 18 tetorit, duhet të…

VIDEO/ Anxhelina Shala zhvishet live në emision dhe tregon “shenjat” e dashurisë që i ka lënë deputeti…

Dhuna ndaj të dënuarve, reagon Avokati i Popullit: Të hetohen të gjithë policët që “torturojnë” të burgosurit

Krimi në familje godet sërish, xhaxhai qëllon me thikë nipin 14-vjeçar në Patos (Emri)

FOTO/ Aksident në Tiranë, autobusi i Kombinatit përplas të moshuarën

Kamikazi hedh në erë kamionin, të paktën 231 të vdekur dhe 300 të plagosur (Video+Foto)

Artikulli paraprakTërhiqet nga gara kandidati i FRD-së në Shkodër, mbështet kandidatin e PS-së
Artikulli tjetërFoto Galeri/ Dua Lipa dhe Martin Garrix pushime romantike në Miami