Ballina Shendeti Limoni aleati kryesor i bukurisë dhe parandalues i shumë sëmundjeve

Limoni aleati kryesor i bukurisë dhe parandalues i shumë sëmundjeve

SHPËRNDAJE

Me një  mijë virtyte, i njohur që në kohët e lashta për vetitë e tij me vlerë, limoni është shumë i freskët dhe i shëndetshëm në sallatë, i jep shije peshkut, përdoret për të zbukuruar kokteje, por ajo çfarë e bën më të rëndësishëm është vetia e tij për të  parandalimin e shumë sëmundjeve dhe një aleat kryesor i bukurisë.

I pasur me vitaminë C, kalcium, magnez, kalium dhe antioksidantë ai është konsideruar si një nga mjetet më efektive natyrore për flokët dhe fytyrën tuaj .

Këto janë disa nga sugjerimet e thjeshta sesi mund ta përdorni këtë frut në receta:

  1. Limoni është një ilaç efektiv kundër rrathëve të zinj në sy. Ajo çfarë ju duhet të bëni është të vendosni në dy feta limon në sy për 20 minuta.
  2. I jep shkëlqim fytyrës. Përzini bashkë një gotë kos, lëng limoni dhe disa pika vaj më pas aplikojeni në fytyrë për 10 minuta.
  3. Heq pikat e zeza: Limoni pastron thellë poret e lëkurës, heq puçrrat dhe pikat e zeza në fytyrë. Thjesht shtoni një lugë çaji me mjalt në lëng limoni, përzijeni dhe aplikojeni për çerek ore.
  4. Në qoftë se keni buzët e thara apo të dehidratuara për shkak të motit atëherë zgjidhja për ju është shumë e thjeshtë. Vendosni disa pika lëng limoni në buzë përpara se të flini dhe në mëngjes buzët tuaja do të jenë të buta.
  5. Nese dëshironi flokë për tu pasur zili?! Atëherë përgatisni një maskë me lëng limoni të filtruar, val ulliri, vaj kokosi dhe mjaltë. Aplikojeni në flokët e thatë dhe lëreni për 10 minuta.
  6. Flokë të fortë dhe të shëndetshëm?! Limoni ka veti pafund: focon flokët tuaj dhe i riparon ato. Një herë në javë ju mund të aplikoni një maskë duke përzier një filxhan lëng limoni dhe një gotë uji kokos. Lëreni për çerek ore dhe rezultatet do të jenë të menjëhershme.
  7. Ndalon zbokthin. Limoni është shumë i mirë për të eleminuar zbokthin. Bëni një përzierje të lëngut të limonit dhe ujë më pas aplikojeni në lëkurën e kokës dhe lëreni për 10 minuta. Është shumë e lehtë dhe efektive.
  8. Ndalon rënien e flokëve. Limoni është një frut i domosdoshëm kundër rënies së flokëve pasi balancon pH natyral të lëkurës së kokës, ndihmon në eleminimin e qelizave të vdekura.
SHPËRNDAJE

LAJM I FUNDIT/ Alarmohet policia, eksploziv i vendosur në një makinë në Vlorë

Aksident në aksin Elbasan-Peqin, përplasen dy makina por dëmtohet rëndë kalimtarja

FOTO/ Njihuni me burgun që të lë pa fjalë, më luksozi në botë, si hotel me 5 yje

VIDEO/ Pamje rrënqethëse, momenti tragjik kur 25-vjeçaren e shtyjnë në shina dhe përplaset për vdekje nga treni

“Kardiomiopatia”, sëmundja e fshehtë që i mori jetën gazetares Adela Xhamani, ja shenjat e saj

FOTO/ Këshilltari i LSI-së: Ja neni që i detyron shqiptarët të paguajnë për OJF-të e Sorosit

“Fatin e atdheut ta luajmë në kazino”, Profesor Kabo ironizon kandidatin për kryeprokuror Artur Selmani

Shiten aksionet e “Lori Caffe”, familja Hoxha përgjysmon kontrollin e saj në kompani

E bujshme/ Spanja mund të përjashtohet nga Botërori, “fërkojnë” duart italianët

FOTO/ Mbledhja e dy qeverive në Pogradec, qytetarët presin me pankarta Ramën

Artikulli paraprakE tmerrshme, shtypet nga makina ndërsa luante në trotuar (VIDEO)
Artikulli tjetërNesër fillon Muaji i Ramazanit, kryetari i KMSH uron besimtarët