Ballina Shendeti Mbani për 15 minuta një thelpi hudhër në gojë, shikoni ndryshimi që...

Mbani për 15 minuta një thelpi hudhër në gojë, shikoni ndryshimi që ndodh në trupin tuaj

SHPËRNDAJE

Shumë njerëz nuk e preferojnë por konsumimi i një thelbi hudër mund të bëjë mrekulli në trupin tuaj. Hudra ka një përbërje të rrallë prej  substanca azotike, sodium, kalium, selen, kalcium, magnez, acid sulfurik dhe fosforik, vitamina C, D, B dhe vajra të domosdoshme të cilat mund të rregullojnë të gjithë mekanizmin e trupit tuaj.

Ajo përmban më shumë se 400 përbërës mineralë të ndryshëm, duke përfshirë këtu edhe antioksidues, të cilët gëzojnë një sërë vetish pozitive terapeutike. Hudhra është një antibiotik natyral që shkatërron një numër të madh bakteresh. Për këtë arsye përdoret shumë në mjekësinë popullore për shërimin e disa sëmundjeve. Por, a keni dëgjuar ndonjëherë se njerëzit e përdorin atë edhe si “karamele”?

Ky leksion i mençur na vjen nga mjekësia e lashtë kineze, të cilët e mbajnë në gojë për 15 minuta, por pa e përtypur. Kjo praktikë rekomandohet të përdoret zakonisht në mëngjes. Në këtë mënyrë ushqyesit e shëndetshëm që gjenden në hudhër hyjnë në organizëm përmes pështymës tuaj dhe pastrojnë enët e gjakut. Kjo “karamele” e veçantë ka shumë përfitime shëndetësore pasi kontrollon oreksin, ka veprim parandalues kundër bronkitit, ndihmon të mbroheni nga infeksionet e laringitit, infeksionet orale etj. Provojeni dhe do të na jepni të drejtë. Nëse shqetësoheni për erën e keqe ju mund ta neutralizoni duke përtypur një kokërr kafeje, duke ngrënë një kokërr mollë ose majdanoz.

Comments

comments

SHPËRNDAJE

Policia arreston 14-vjeçarin, plagosi me thikë adoleshentin (FOTO)

Vjen surpriza e Edi Ramës për të gjithë punonjësit e administratës

Reagon ish-ministri i LSI: “Largimi i Llallës, loja me peshq e me sorra mbaroi!”

VIDEO/ Basha deklaron: Edi Rama nuk do të emërojë Prokurorin e Përgjithshëm

Deklarata e Ministrisë së Brendshme: “Arratia e ish-shefave të policisë, ja çfarë ka ndodhur

Deklarata e Bashës: “Këmbanat po bien, Edi Ramës po i vjen fundi”

Mbledhja e Këshillit Bashkiak/ Socialisët duartrokasin për arritjet e Veliajt, përgjigja e demokratëve: “Parti Enver jemi gati kurdoherë”

Rritje pagash në sektorin e Zjarrfikësit. Bashkia e Tiranës propozon projektvendimin

Berisha ironizon urdhër arrestet e katër policëve, “Rama firmos azilin politik të narkodrejtorëve”, ja emrat

Panairi Dimëror në Grand Place, Bruksel. Erion Veliaj i uron rrugë të mbarë përfaquesve shqiptarë

Artikulli paraprakFOTO/ Joeli i vogël shkon për herë të parë në kopësht, Amarda Toska i dedikon një urim emocionues të birit
Artikulli tjetërKujdes, sa më e formuar një femër aq më e vështirë bëhet gjetja e partnerit ideal për të