Ballina Shendeti Mjekët japin alarmin: Organi gjenital i meshkujve tkurret dhe zvogëlohet nga këto...

Mjekët japin alarmin: Organi gjenital i meshkujve tkurret dhe zvogëlohet nga këto veprime

Shumica e burrave janë befasuar në një moment apo në tjetrin kur kanë mësuar se është e mundur dhe ndodh tkurrja e organit të tyre gjenital.

Në fakt kjo tingëllon si diçka nga filmat fanta-shkencorë, por për fat të keq kjo gjë është reale dhe ka disa të vërteta rreth saj.Ndërkohë që nuk është me të vërtetë e mundur që penisët gradualisht të zvogëlohen me cm, është e vërtetë se për shkak të moshës dhe zgjedhjes së stilit të jetesës, penisi juaj potencialisht mund të tkurret dhe të humbasë aftësinë për të ruajtur një nivel të qëndrueshëm muskulor e testikulor.

Pra, çfarë është ënjta? E pra, është në thelb një fjalë e zbukuruar për vendosmërinë e ngritjes, thotë Mary Samplaski, MD, urolog dhe drejtor i infertilitetit mashkullor në Universitetin e Kalifornisë Jugore. Nëse matni gjatësinë e penisit tuaj kur është drejt, me kalimin e kohës mund të duket sikur penisi juaj është zvogëluar.

Por ndryshimet në madhësinë e penisit me kalimin e kohës janë të vështira për t’u matur. Dr. Samplaski thotë: “Në të vërtetë nuk ka një mjet mjekësor për matjen e tkurrjes së penisit. Ajo që dimë është se pirja e duhanit dhe mosha mund të shkaktojnë një rënie në prodhimin e testosteronit”.

Pirja e duhanit dëmton enët e gjakut duke prishur rrjedhën e gjakut në penis dhe duke e penguar atë që të arrijë fortësinë kulmore. Dhe ndërsa mjekët ende nuk e kuptojnë plotësisht lidhjen midis testosteronit dhe mosfunksionimit erektil, studimet kanë treguar se një rënie e testosteronit mund të ndikojë në fuqinë e ereksioneve.

Dr. Samplaski thotë se kushte të tilla si sëmundja kardiake, diabeti, ose çështjet tiroide mund të ndikojnë që penisi të zvogëlohet. Problemet e zemrës mund të ndikojnë në ereksione për shkak të ndryshimit në rreshtimin e enëve të gjakut dhe ndryshimet në hormone. Leslie Deane, MD, profesor i asociuar në urologji në Qendrën Mjekësore të Universitetit Rush, thotë se kambanat e alarmit nuk bien nëse keni dhimbje në gjoks, por për vetëm atëherë kur keni vështirësi në ereksion teksa kryeni marrëdhënie. Nëse penisi nuk është aq i fortë sa ka qenë, ideja më e mirë është që të vizitoheni tek një mjek, mund të jetë shenjë e një gjendjeje të rëndë, siç është sëmundja e zemrës.

Ju mund të shmangni një penis të tkurrur duke bërë disa ndryshime të mëdha në stilin e jetesës, të tilla si ndalimi i pirjes së duhanit ose ushtrimi në palestër. Stërvitja mund të ndihmojë shumë në riparimin e testikujve tuaj.

Trashja mund të jetë një tjetër fajtor: yndyra përmban një enzimë që konverton testosteronin në estrogjen, shpjegon Dr. Samplaski, i cili mund të shkaktojë probleme në ngritjen dhe tkurrjen testike.

Për fat të keq është e pamundur që ta shmangni tërësisht tkurrjen e penisit edhe nëse jeni tërësisht të shëndetshëm, nuk pini duhan apo ushtroheni rregullisht, kjo ndodh edhe në mënyrë natyrale nga mosha. Medikamente si Viagra ose Cialis, të cilat rritin qarkullimin e gjakut në penis, mund të jetë një mundësi për burrat e shqetësuar për humbjen e ereksioneve të tyre. Botoxi është gjithashtu një opsion i mundshëm, megjithëse efikasiteti i tij nuk është konfirmuar.

Vdekja dhe humbja natyrore e funksionit erektil me moshën mund të jenë të pashmangshme, por mos e ngutni rrënimin e ereksionit tuaj rinor: në vend të kësaj, vizitoni palestrën, hiqni zakonin tuaj të pirjes së duhanit dhe kuptoni se jeta juaj seksuale vazhdon, edhe nëse ngritja juaj humbet fuqinë.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook
Kryemadhi: Më 27 janar harrojini flamurët politik, të protestojmë për Shqipërinë, do të jetë mëkat për këdo që…

Aksident në aksin Kavajë-Tiranë, makina përplas çiklisitin 67-vjeçar

Berisha përkujton Rugovën: Sot shqiptarët përkujtojnë 12 vjetorin e vdekjes së Presidentit legjendar të Kosovës

Me shpejtësi skëterrë në autostradë, mjeti përfundon në kanal (Detaje)

“Po nuk të pata unë, s’të ka askush”, ja mesazhi i fortë për vrasjen e Arielës

VIDEO+16/ Pamje të rënda nga ngjarja që tronditi mbarë opinionin, publikohen filmimet e vrasjes në Tiranë

Kush është infermieri 23-vjeçar nga Fieri që i mori jetën Arielës (Foto)

Denoncimi/ Çifti i avokatëve po zhvasin shqiptarët

Basha ngushëllime Jonuz Musliut: Humbje e madhe e një luftëtari të palodhur

Detaje/ Kush janë dy të rinjtë të qëlluar gjatë mesditës së sotme në Tiranë (Emrat)

Artikulli paraprakFier/ Grabitet me armë zjarri pika e këmbimit valutor pranë prefekturës
Artikulli tjetërShqiptari në Itali kapet me 40 mijë euro drogë në makinë, u “tradhëtua” nga