Ballina Kryesore Mos i konsumoni më këto ushqime, shkaktojnë kancer

Mos i konsumoni më këto ushqime, shkaktojnë kancer

Në ditët e sotme po i ngarkojmë trupat tanë me kimikate kanceroze, duhan dhe substanca të tjera kancerogjene.

Por gjëja më e keqe që po bëjmë është që ndoshta… ushqimet që hajmë

1. Vajrat e hidrogjenizuara

Vajrat e hidrogjenizuara gjenden në të gjitha llojet e ushqimit. Të tilla si ushqimi i para-paketuar, ushqimi i shpejtë dhe margarina.

Këto vajra dikur ishin vajra bimore, por pastaj u përpunuan në yndyrna. Është sugjeruar fuqimisht se yndyrna të tilla shkaktojnë një shumëllojshmëri të kancerit.

2. Kokoshka

Përveç faktit se kokoshkat përmbajnë vajra të hidrogjenuara, mendohet se dhe kokoshkat e bëra në mikrovalë mund të shkaktojnë kancer. Veçanërisht kancerin e mushkërive.

3. Mishi që konsumohet në drekë

Mishi që konsumohet në drekë është i ngarkuar me të gjitha llojet e substancave të dëmshme. Nitratet që përdoren për të ruajtur mishin është shumë e dëmshme.

4. Hot Dog

Hot Dogët janë shkaktarë të kancerit. Ato përmbajnë fosfat natriumi i cili është një “vrasës” i njohur.

5. Mielli i bardhë

Mielli i bardhë është pak a shumë si sheqeri. Përpunimi i grurit që prodhon miellin e bardhë, akoma nuk dihet se çfarë etapash ka.

6. Mishi i kuq

Mishi i kuq shpesh herë është i tymosur, i konservuar dhe i kripur. Shpesh herë konservuesit janë shtuar edhe për të mbajtur disa ushqime të ‘freskëta’.

Është provuar se konservuesit mund të sjellin dëmtimin e zorrës së trashë dhe të shkaktojë kancer. Në të njëjtën shenjë, njerëzit që hanë shumë mish të kuq hanë më pak perime që luftojnë kancerin.

7. Pijet e gazuara dietike

Po përpiqeni të bieni në peshë dhe të hiqni disa kalori? Kjo është gjë e mirë, por në të vërtetë, pijet e gazuara dietike thuhet se janë po aq të dëmshme sa pijet e gazuara me sheqer. Embëlsuesi i njohur si aspartame ka qenë i lidhur me kancerin e trurit, leukeminë dhe kanceret e tjera.

LEXO EDHE:  Grida Duma reagon ashpër ndaj deputetëve të PS: Shqiptarët habiten si s'keni turp, ju më thoni pse nuk kam...

8. Ëmbëlsirat

Sheqeri është i dëmshëm. Nuk është glukoza e gjetur në frutat që e bëjnë, por sheqeri i bardha që  përpunohet. Kanceri e do sheqerin dhe tumoret ushqehen prej saj! Sa më shumë të përpunuara, aq më mirë për qelizat e kancerit.

9. Çdo gjë dietike

Aspartame, një substancë vdekjeprurëse. Aspartame gjen ende përdorim ditët e sotme. 

Në përgjithësi, është më mirë të hamë vetëm ushqime natyrale, ose edhe më mirë… ato organike.

10. Peshk rezervuari

Peshqit të cilët rriten në rezervuar janë të ngarkuar me antibiotikë, pesticide dhe kimikate çnjerëzore. Ngrënia e peshkut të freskët mund të bëjë mrekulli për trupin tuaj, por shtoni ruajtës dhe aditivë dhe do t’i ktheni të gjitha përfitimet e tij natyrore. Përveç kësaj, peshkimi është kënaqësi, duhet ta provoni!

11. Ushqimet e konservuara

Fajtori më i madh i cili shkakton kancer në ushqimet e konservuara është BPA. Kimik i përdorur në kuti dhe shishe ka qenë i lidhur fort me kancerin, veçanërisht me kancerin e gjirit. Prodhuesit argumentojnë rreziqet, por shumica e provave vijnë nga organizatat jofitimprurëse. Pra, kjo varet nga ju. Besoni krijuesit e parave apo grupet jofitimprurëse?

12. Alkoli

Është një fakt i njohur se pirja e alkoolit vjen me rreziqet e saj. Por kanceri nuk është zakonisht në atë listë. Megjithatë, hulumtimi i gjerë ka provuar se alkooli lidhet me disa substanca kancerogjene. Edhe pse jo të gjitha të lidhura me kancerin, rreth 3.5% e vdekjeve në SHBA janë të lidhura me alkoolin.

13. Patatinat

Acrylamide është një kimikat që gjendet në tymin e cigareve, ngjitëset dhe patatinat. Vë bast që ju pyesin pse një kimikat i tillë është i lejuar të arrijë ushqimet që konsumojmë. Por në fakt kimistët ja kanë kërkuar prodhuesit këtë për vite!

LEXO EDHE:  E injoroi për 50 vite, kirurgëve iu desh 10 orë të hiqnin tumorin 15 kilogram (FOTO)

14. Ushqime të pjekura në zgarë

Pjesa më e skuqur e mishit në zgarë mund të jetë më e preferuara, por duhet ta mendoni dy herë para se ta konsumoni.

Arsyeja që e dimë që është toksike është për shkak se një tunel hekurudhor u shemb një herë, duke kontaminuar një lumë me kimikatet dhe duke vrarë lopët.

15. Ushqimet OMGJ

Frutat në të vërtetë luftojnë kancerin, megjithëse forma e sheqerit mund të ushqejë qelizat e saj. Por, sot, madje edhe frutat janë përpunuar në mënyrë, pesticidet janë mbuluar dhe ruajtur që edhe ajo ka qenë e lidhur me kancerin. Për të parandaluar rreziqet, blini fruta organike në vend.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook