Ballina Shendeti “Ne jemi çfarë hamë” , ja cilat janë ushqimet që parandalojnë të...

“Ne jemi çfarë hamë” , ja cilat janë ushqimet që parandalojnë të ftohtin dhe gripin

SHPËRNDAJE

Shprehja më e përdorur nga të gjithë dietologët dhe nutricistët është sigurisht “Ne jemi çfarë hamë” dhe ditë pas dite e gjitha po merr një kuptim më të theksuar dhe na shpjegon se sa më shumë shëndetshëm të hamë aq më pak probleme kemi lidhur me shëndetin tonë.

“Ju nuk mund ta nënvlerësoni rëndësinë e të ushqyerit të mirë kur bëhet fjalë për sistemin tuaj imunitar, vitaminat, mineralet, antioksidantët,  janë përbërësit që e mbajnë trupin tuaj të fortë  dhe ndihmon në shmangien e infeksioneve”, thotë Karen Ansel, zëdhënëse e Akademisë së të ushqyerit dhe dietave. Ajo gjithashtu na zbulon disa prej ushqimeve që ne duhet të konsumojmë tani në stinën e vjeshtës dhe dimrit që janë më kritiket për të na dërguar drejt gripit ose ftohjes.

  1. Peshku
  2. Hudhra
  3. Agrumet
  4. Kosi
  5. Kërpudhat
  6. Qumështi
  7. Çaji
  8. Speci i kuq
  9. Boronicat
  10. Çokollata e zezë

Comments

comments

SHPËRNDAJE

“Përçahet PD-ja”, kritiku i Bashës sulmon Jemin Gjanën: Ki respekt të paktën për veten, mos e poshtëroni më shumë…

Degjeneron mbledhja e Kryesisë së PD, Jemin Gjana tenton të rrahë kritiken e Bashës

Çmendet moti/ Fillojnë reshjet e para të dëborës, ja qyteti ku janë zbardhur malet

Operacioni i Policisë në Elbasan, reagon Berisha: Çako i drogës arrestoi 27 endacakë, por me Bandën e Ramës…

Albi Nako qan live në studio për Klaudia Pepën, ajo i dërgoi një videomesazh

Sekuestrohen prona dhe llogari bankare në Tiranë, policia jep detajet: Ja kujt i përkasin

Fotoja e Ramës me Trump, shpërthen Spartak Ngjela: O pafille, shqiptarët s’janë indianë

MAKABRE/ Si u gjetën me këmbë dhe duar jashtë varrit dy vëllezërit nga Devolli?

Sulmi me blind ndaj Policisë, Haki Çako flet për “barrikadën e krimit”: Autori është identifikuar

DETAJET/ Superaksioni i Policisë në Elbasan, arrestohen 27 “të fortë”. Bllokohen prona e mjete superluksoze

Artikulli paraprakVideo + Foto/ Filmimet në makinë marrin sërish jetë, 3 të vdekur në Indi nga përplasja tragjike
Artikulli tjetërPëfundon në barazim ndeshja në Strumicë, kuqezinjve ua mohon fitoren penalltia e akorduar për vendasit (VIDEO)