Ballina Receta Njihuni me ëmbëlsirën 6000-vjeçare, ja sëmundjet që shëron

Njihuni me ëmbëlsirën 6000-vjeçare, ja sëmundjet që shëron

Pasteli daton rreth 6000 vjet më parë dhe u përgatit në Greqinë e lashtë e disa madje e quajnë këtë ëmbëlsirë të shijshme, “mëngjesi grek”.

Po flasim për një nga ëmbëlsirat më të shijshme, e cila gjithashtu shëron shumë sëmundje.

Vetitë shëruese

Kombinimi i dy përbërësve si susami dhe mjalti është një mrekulli për shëndetin dhe trupin tonë. Ata janë një burim i zinkut, fibrave, magnezit, kalciumit, kaliumit, bakrit dhe një numri të madh të vitaminave. Pasteli përmban gjithçka që i duhet trupit tuaj të jetë i shëndetshëm.

Kjo ëmbëlsirë rregullon nivelet e sheqerit në gjak, ndihmon në rregullimin e rrahjeve të parregullta të zemrës, në presionin e lartë të gjakut (duke e përmirësuar atë) dhe do ju jep energji.

Një studim i ri i bërë nga “Journal Clinical of Nutrition” konfirmoi se mjalti dhe susami mund të ndihmojnë njerëzit të luftojnë depresionin, sklerozën dhe presionin e lartë të gjakut.

Pasteli përmban 182 elemente që janë të dobishme për shëndetin e organizmin tonë. Ata gjithashtu përmbajnë sasi të mëdha antioksidantësh që mund të parandalojnë kancerin dhe sëmundjet e tjera.

Përbërësit:

-Tahini (pastë e bërë nga susami i pastër),
-Mjaltë natyral.

Përgatitja:

Ju duhet një blender.
Skuqni susamin në një tigan derisa të kthehet në ngjyrë të argjendtë. Pasi të jenë ftohur hidhini në blender dhe shtoni susam ose vaj ulliri. I përzieni derisa të përftohet një masë-paste.

Përziejeni mjaltin dhe Tahini (pastën e bërë nga vetë ju).

Mund të shtoni disa arra, bajame ose fistikë nëse dëshironi. Bëni topa të vegjël nga përzierja dhe topthat i mbuloni me më shumë susam. Më pas i lini të ftohen në frigorifer dhe mund të konsumoni 2-3 toptha në ditë.

LEXO EDHE:  Ëmbëlsira 6000 vjeçare, më e shëndetshmja në botë për të shëruar sëmundjet (Receta)

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook