Ballina Shendeti Njihuni me përfitimet shëndetësore të kumbullave, ja efektet që kanë në organizëm

Njihuni me përfitimet shëndetësore të kumbullave, ja efektet që kanë në organizëm

SHPËRNDAJE

Kumbullat, të çfarëdo lloji qofshin, për disa, janë fruti më i mirë i sezonit.

Kumbullat nisin që kur shfaqen të parat, jeshilet, në muajin prill, e vazhdojnë deri në fund të shtatorit, por nëse i thani, mund t’i shijoni edhe gjatë dimrit.

Përveçse të shijshme, ato kanë veti të mira e vlerat e ushqyese. Së pari përmirësojnë sistemin tretës dhe forcojnë sistemin imunitar.

I bëjnë mirë zemrës dhe parandalojnë ngritjen e kolesterolit në gjak, atakun në zemër, çrregullimet e rrahjeve të zemrës.

Kumbullat pastrojnë natyralisht zorrët prandaj shfrytëzoni sezonin për të pastruar trupin. Ndikojnë në përmirësimin e shikimit dhe aktivizojnë punën e veshkave.

Një tjetër vlerë e tyre është aftësia për të ndikuar në formimin e qelizave të kuqe të gjakut e për rrjedhojë, për të parandaluar aneminë. Edhe diabetikët duhet t’i kenë në listën e ushqimeve të përditshme sepse janë parandaluese të diabetit.

Si t’i thani?
Ju duhen vetëm kumbulla dhe ujë. vendosni ujin për të zier dhe shtoni më pas kumbullat. Lërini për dy minuta dhe kullojini menjëherë.

Hiqni bërthamën dhe vendosini në furrë, në temperaturë të ulët (100 gradë) për 1 orë e gjysmë. Fikeni furrën dhe lërini për 30 minuta të tjera. Lërini të ftohen dhe ruajini në enë qelqi.

 

Comments

comments

SHPËRNDAJE

Tragjedia në Durrës/ Reagimi i parë zyrtar lidhur me ngjarjen: Nga se u shkaktua zjarri

FOTO/ Dikur luante kundër Ronaldos e Kakasë, sot berber në Elbasan. Historia e futbollistit shqiptar

E RËNDË/ Tragjedi në familjen durrsake, zjarri iu merr jetën trinjakëve të mitur

Bes Kallaku e ‘turpëroi’ duke i kujtuar zarfin, Ermal Mamaqi tregon se sa lekë hodhi në dasmë (Foto)

A do të luhet Superkupa e Europës në Tiranë? UEFA merr vendimin

Ndalimi i simboleve të komunizmit/ Lulzim Basha fiton mbështetje të rëndësishme. Takoi sot…

Përplasja me policinë në Elbasan, biznesmeni Çela: Kam një mesazh për Berishën dhe Bashën!

“Vazhdoj ta dua Fildezin”, ish-bashkëshorti që vrau gjyqtaren bën një kërkesë që nuk pritej

Dëshmia tronditëse: Shefi i Krimeve në Durrës mori 30 mijë euro për vrasjen e djalit tim

EMRAT/ Lista e drejtorëve kryesorë të LSI në qarqe që pritet të shkarkohen

Artikulli paraprakVIDEO/ Heq prangat, rrëmben makinën e policisë dhe ja mbath, shihni arratisjen spektakolare të hajdutes 33-vjeçare
Artikulli tjetërRama vijon me promovimin e turizmit, komentuesi: O Rambo bëj naj ulje taksash, mos na trego përrallat e turistëve!