Ballina Shendeti Pasojat e pariparueshme të pagjumësisë

Pasojat e pariparueshme të pagjumësisë

SHPËRNDAJE

Arsyeja pse flemë shkon përtej faktit se gjumi na rimbush me energji. Çdo 12 orë truri ynë ndryshon gjendje kur ne flemë për të hequr nënproduktet toksike të aktivitetit nervor ditor.

Shkencëtarët kanë zbuluar se gjumi i pakët bën që truri të “likuidojë” një sasi të madhe neuronesh dhe lidhjesh sinaptike dhe të cilat janë të pariparueshme.

Studimi u krye nga një ekip i udhëhequr nga Michele Bellesi nga Universiteti Politeknik Marchet  në Itali, i cili ekzaminoi përgjigjen e trurit të gjitarëve ndaj zakonit të gjumit të pamjaftueshëm.

Si qelizat në çdo pjesë të trupit tonë, edhe neuronet në tru rifreskohen në mënyrë të vazhdueshme nga dy lloje qelizash mbështetëse. Këto qeliza janë përgjegjëse për pastrimin e qelizave të vjetra dhe të lodhura në një proces që quhet phagocytosis.

Ndonëse më parë dihej se ky proces ndodhte gjatë gjumit, tashmë rezulton se i njëjti proces ndodh edhe kur jemi pa gjumë. Por, në këtë rast, në vend që të jetë diçka e mirë, truri e kalon cakun me pastrimin e neuroneve e sinapseve dhe nis të dëmtojë veten.

Studimi është publikuar në “Journal of Neuroscience”.

Mendoni sikur nga shtëpia juaj duhet të pastrohen mbeturinat teksa jeni në gjumë, ndërsa në aty vjen dikush që ka ditë që s’ka fjetur dhe ju heq nga shtëpia televizionin, frigoriferin dhe qenin e familjes sëbashku me mbeturinat.

Ky proces mendohet se mund të jetë i lidhur edhe me Alzheimerin.

Megjithëse nuk dihet ende me saktësi nëse i njëjti proces si tek minjtë ndodh edhe tek njerëzit, fakti se vdekjet nga Alzheimeri janë rritur me 50 për qind që prej vitit 1999, sëbashku me betejën e shumë njerëzve për të siguruar gjumë të rehatshëm natën, nënkupton se ne duhet të përpiqemi shumë të arrijmë tek përgjigjet e sakta, madje shpejt.

SHPËRNDAJE

FOTO/ “Të lënë në mëshirë të fatit dhe të harruar nga të gjithë”, fëmijët romë të shtrirë në qendër të Durrësit

Paralajmërimi i fortë i Bashës: Ja ç’do të ndodh të hënën…

VIDEO/ Shokon Big Mama: Deri dje më thonin motër, sot krejt po ma lypin

Ndarja me moderatoren, Vin Veli e pranon publikisht: Po, e kam tradhtuar Borën

Tronditet Kanadaja, gjendet i vdekur në banesë miliarderi i “Apotex” dhe gruaja e tij, dyshohet se mund të jenë vrarë

Gazetari investigativ plas “bombën” e rradhës: Ja kush mund ta fundosë Saimir Tahirin

Petrit Vasili: Mirë që Rama shkel mbi Komisionin e Venecias, po ambasadorët ç’hall kanë që e pranojnë?

Takim i paparalajmëruar mes ambasadorit Donald Lu dhe Presidentit Meta

VIDEO/ U arrestua se fyeu grekët, shqiptarin e ndjek fati i keq edhe pasi del nga burgu. Ja çfarë i ndodhi

VIDEO/ Në Rumani këndohet shqip, “Nëntori” i Arilenës mahnit publikun vendas dhe jurinë e “The Voice”

Artikulli paraprakMeta ftesë ironizuese Ramës: Nëse LSI do fitojë, ti do jesh pasagjeri, jo timonieri
Artikulli tjetërMeta flet “pa dorashka” dhe jep emrin: Nuk është një por disa deputetë të PS që duan të kalojnë tek LSI