Ballina Shendeti Pini një gotë ujë të ngrohtë para se të bëni dush, ja...

Pini një gotë ujë të ngrohtë para se të bëni dush, ja nga çfarë ju shpëton

Ndoshta nuk ju ka shkuar kurrë në mendje, por ju duhet të pini gjithmonë një gotë me ujë të ngrohtë para se të bëni një dush të nxehtë, pasi uji i ngrohtë shërben për të ngrohur organizmin tuaj nga brenda, gjë e cila është shumë e rëndësishme për sistemin e qarkullimit të gjakut.

Përveç kësaj, uji ndihmon edhe për të balancuar nivelet e kripës në trup.

Natriumi shërben për të rritur presionin e gjakut dhe nxit mbajtjen e lëngjeve në indet e trupit. Nivelet e larta të natriumit mund të çojnë në presion të lartë të gjakut. Por kur pi ujë, i ul nivelet e kripës duke ndihmuar kështu në uljen e presionit të gjakut.

LEXO EDHE:  Dëmton seriozisht zemrën! Kujdes nga ky produkt që e përdorim pothuajse çdo ditë

Sipas mjekëve, ngrohtësia e ujit që pikombinohet me ujin e ngrohtë të dushit duke bërë të mundur që presioni i lartë i gjakut të bjerë.

Por uji gjithashtu ndihmon edhe për të ulur nivelet e kripës në trup, gjë që ndikon më tej në uljen e presionit të gjakut. Pra, një gotë ujë para një dushi të nxehtë mund të ndihmojë shëndetin.