Ballina Shendeti Pini një gotë ujë të ngrohtë para se të bëni dush, ja...

Pini një gotë ujë të ngrohtë para se të bëni dush, ja nga çfarë ju shpëton

SHPËRNDAJE

Ndoshta nuk ju ka shkuar kurrë në mendje, por ju duhet të pini gjithmonë një gotë me ujë të ngrohtë para se të bëni një dush të nxehtë, pasi uji i ngrohtë shërben për të ngrohur organizmin tuaj nga brenda, gjë e cila është shumë e rëndësishme për sistemin e qarkullimit të gjakut.

Përveç kësaj, uji ndihmon edhe për të balancuar nivelet e kripës në trup.

Natriumi shërben për të rritur presionin e gjakut dhe nxit mbajtjen e lëngjeve në indet e trupit. Nivelet e larta të natriumit mund të çojnë në presion të lartë të gjakut. Por kur pi ujë, i ul nivelet e kripës duke ndihmuar kështu në uljen e presionit të gjakut.

Sipas mjekëve, ngrohtësia e ujit që pikombinohet me ujin e ngrohtë të dushit duke bërë të mundur që presioni i lartë i gjakut të bjerë.

Por uji gjithashtu ndihmon edhe për të ulur nivelet e kripës në trup, gjë që ndikon më tej në uljen e presionit të gjakut. Pra, një gotë ujë para një dushi të nxehtë mund të ndihmojë shëndetin.

Comments

comments

SHPËRNDAJE

Aksident në Durrës, makina e policisë përplaset me një “Benz”

Raporti për konsumin: Rrinë në kafe, por nuk pinë shumë kafe, ja si renditen shqiptarët në botë

Debati për TVSH, Rama i del në krah deputetit socialist: Erion Braçe është zëri që s’i ka tradhtuar kurrë interesat e të dobëtëve, opozita…

A u mbajt i fshehtë rasti i pengmarrjes në Fier? Policia i kundërpërgjigjet Bashës: Ju bëjmë me dije se…

Lotaria Amerikane/ Ambasada e SHBA ka një njoftim të rëndësishëm për aplikuesit: Të gjitha regjistrimet para 18 tetorit, duhet të…

VIDEO/ Anxhelina Shala zhvishet live në emision dhe tregon “shenjat” e dashurisë që i ka lënë deputeti…

Dhuna ndaj të dënuarve, reagon Avokati i Popullit: Të hetohen të gjithë policët që “torturojnë” të burgosurit

Krimi në familje godet sërish, xhaxhai qëllon me thikë nipin 14-vjeçar në Patos (Emri)

FOTO/ Aksident në Tiranë, autobusi i Kombinatit përplas të moshuarën

Kamikazi hedh në erë kamionin, të paktën 231 të vdekur dhe 300 të plagosur (Video+Foto)

Artikulli paraprakShkon në 12 numri i viktimave në Iran, ISIS merr përgjegjësinë e sulmit
Artikulli tjetërLuan Rama reagon kundrejt sulmeve që vijnë nga PS