Ballina Shendeti Rreziku i radhës për meshkujt e ka emrin Vitamina B, shkakton kancerin...

Rreziku i radhës për meshkujt e ka emrin Vitamina B, shkakton kancerin e mushkërive tek ato

SHPËRNDAJE

Meshkujve ju afrohet një tjetër rrezik dhe ai quhet Vitamina B, por çfarë mund të shkaktojë një vitaminë kur vet nga emri ajo mundet thjesht të kurojë sipas atyre që ne dimë.

Faktet tregojnë të kundërtën pasi na tregojnë se vitaminat mund të jenë më tepër të dëmshme se sa kurative. Burrat të cilët e marrin vitaminën B6 dhe B12 çdo ditë në periudha të gjata kohore rrezikojnë që të preken prej kancerit në mushkëri. Rreziku gjithmonë dyfishohet nëse personi që përdor këto vitamina është edhe duhanpirës njëkohësisht.

Journal Clinical Oncology është klinika e cila ka bërë këtë studim me 77 mijë pjesëmarrës, të moshave nga 50 deri në 76 vjeç, të cilët kanë konsumuar Vitaminë B për më tepër se një dekadë. Si burime individuale, më tepër se multivitamina, vitamina B12 dhe B6 ka dalë se ka shkaktuar rrezikun më të madh deri në 40% të kancerit në mushkëri.

Comments

comments

SHPËRNDAJE

“Përçahet PD-ja”, kritiku i Bashës sulmon Jemin Gjanën: Ki respekt të paktën për veten, mos e poshtëroni më shumë…

Degjeneron mbledhja e Kryesisë së PD, Jemin Gjana tenton të rrahë kritiken e Bashës

Çmendet moti/ Fillojnë reshjet e para të dëborës, ja qyteti ku janë zbardhur malet

Operacioni i Policisë në Elbasan, reagon Berisha: Çako i drogës arrestoi 27 endacakë, por me Bandën e Ramës…

Albi Nako qan live në studio për Klaudia Pepën, ajo i dërgoi një videomesazh

Sekuestrohen prona dhe llogari bankare në Tiranë, policia jep detajet: Ja kujt i përkasin

Fotoja e Ramës me Trump, shpërthen Spartak Ngjela: O pafille, shqiptarët s’janë indianë

MAKABRE/ Si u gjetën me këmbë dhe duar jashtë varrit dy vëllezërit nga Devolli?

Sulmi me blind ndaj Policisë, Haki Çako flet për “barrikadën e krimit”: Autori është identifikuar

DETAJET/ Superaksioni i Policisë në Elbasan, arrestohen 27 “të fortë”. Bllokohen prona e mjete superluksoze

Artikulli paraprakQë nga koret raciste deri tek vërshëllimat ndaj himnit, Duka nuk i vë re: Ishte një organizim perfekt
Artikulli tjetërRita Ora del nga pritshmëritë, ja veshja më e fundit që ka turbulluar fansat e saj meshkuj