Ballina Shendeti Si të forcojmë sistemin imunitar të foshnjës me disa hapa të thjeshtë

Si të forcojmë sistemin imunitar të foshnjës me disa hapa të thjeshtë

SHPËRNDAJE

Nënat duhet të kenë kujdes të shtuar ndaj foshnjave të tyre gjatë muajve të parë të jetës, për shkak të imunitetit të dobët. Për të forcuar imunitetin e foshnjës, nënat mund të ndërmarrin disa veprime, të cilat do të jenë të dobishme që fëmija i tyre të rritet i shëndetshëm. 

Përveç qumështit të gjirit për të paktën një vit, nëna mund t’i japë fëmijës gjithashtu tul frutash ose perimesh të gatuara pa kripë. Një dietë e pasur me minerale e vitamina kontribuon në shëndetin e përgjithshëm të foshnjës. 

Po ashtu, kosi përmban probiotikë që ndihmojnë në balancën e florës bakterale të zorrëve. Gjatë kësaj periudhe kohore, foshnja ka nevojë edhe për rreze dielli, për shkak të  vitaminës D, e cila është e dobishme për eshtrat e tyre që të thithin kalcium.

Marrë nga Mjeksia Alternative

Comments

comments

SHPËRNDAJE

“Lexon Kadarenë dhe dëgjon Eliza Dumin”, kush është Sladjana Stojiljkoviç, vajza serbe që po studjon gjuhën shqipe në Beograd

VIDEO/ Ministrja e Drejtësisë i përgjigjet denoncimit të qytetarëve, shkarkon “live” 3 zyrtarët e Hipotekave

Rama bën për “ujë të ftohtë”profesorët e Akademisë së Shkencave: Institucion i rrënuar, kufoma e vetvetes

Urdhëroi vrasjen e 8 mijë burrave myslimanë, Gjykata e Hagës dënon me burg të përjetshëm “Kasapin e Bosnjës”, Ratko Mlladiç

DOSSIER/ Si u vra Vasil Shanto, simbol i rezistencës shqiptare në Luftën e Dytë Botërore

“Jo vetëm gjoba, por dhe…”, Policia Rrugore prezanton Lotarinë e Radarit: Ja çfarë do të fitojnë 20 shoferët më të mirë

“Kemi një vit e gjysmë pa u paguar”, punonjësit e 55 kompanive të By-Passit të Fierit e Vlorës në protestë

Sapo kishte dalë nga burgu, kapet sërish i “forti” shqiptar në Itali. Policia i zbulon kokainë, armë dhe mijëra euro në banesë (Foto)

Skandali/ Ja sa duhet të paguash në spital për t’u futur në operacion pa radhë e pa asnjë dokumentacion (Video)

“Do ta vrasim të birin e kokëmushkës amerikane”, ISIS kërcënon me jetë djalin e Donald Trump, alarmohet Shtëpia e Bardhë

Artikulli paraprakDoni të studioni jashtë? Ambasada Gjermane nxjerr udhëzimet e rëndësishme
Artikulli tjetërPolicia godet një tjetër bandë droge, arrestohen dy persona në Maliq të Korçës (Video)