Ballina Shendeti Si të gatuajmë një sallatë kapriçoze

Si të gatuajmë një sallatë kapriçoze

Kjo sallatë kapriçoze do të plotësojë çdo tekë tuajën duke shijuar një pjatë, jo si ajo që keni provuar gjithmonë në shtëpinë tuaj.

Përbërësit:

 • 100 gr speca të kuq,
 • 100 gr karota,
 • 100 gr rrepa (të kuqe ose të bardha),
 • 200 ml majonezë,
 • 50 gr proshutë,
 • 50 gr djathë tosti,
 • 1 lugë gjelle uthul molle,
 • 1 lugë çaji mustardë,
 • Kripë.

Përgatitja:

  1. Pastroni karotat, specat dhe rrepat dhe prejini ato në rende të holla dhe hidhini në një enë.
  2. Në të hidhni uthullën e mollës dhe pak kripë dhe përziejini mirë që të kombinohen.
  3. Djathin dhe proshutën prejeni gjithashtu në rende dhe hidhini në enën ku keni hedhur edhe përbërësit e tjerë.
  4. Në fund, shtoni edhe përbërësit e mbetur, majonezën dhe mustardën dhe përziejini mirë të gjithë përbërësit.
  5. Më pas, vendoseni sallatën e përgatitur në frigorifer për rreth 1 orë dhe më pas është gati për t’u servirur.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook