Ballina Shendeti Virusi i rrezikshëm Zika kthehet në kurë, shëron kancerin në tru

Virusi i rrezikshëm Zika kthehet në kurë, shëron kancerin në tru

SHPËRNDAJE

Një virus i dëmshëm që mund të shkaktojë dëmtimin e trurit në foshnjat mund të ofrojë një trajtim të ri të habitshëm për kancerin e trurit të rritur, sipas shkencëtarëve amerikanë.

Deri tani, Zika është parë vetëm si një kërcënim global shëndetësor – jo si një ilaç.
Por hulumtimet e fundit tregojnë se virusi mund të infektojë selektivisht dhe të vrasë qelizat kanceroze të vështira për t’u trajtuar në trurin e rritur.
Injeksionet Zika tkurrën tumoret agresive në minj të rritur plotësisht, por i lanë qelizat e tjera të trurit të padëmtuara.

Provat njerëzore janë ende një rrugëdalje, por ekspertët besojnë se virusi Zika potencialisht mund të injektohet në tru në të njëjtën kohë me operacionin për të hequr tumoret kërcënuese për jetën, raporton Journal of Experimental Medicine.
Trajtimi i Zikas duket se punon në mostrat e qelizave të njeriut në laborator.

Comments

comments

SHPËRNDAJE

“Përçahet PD-ja”, kritiku i Bashës sulmon Jemin Gjanën: Ki respekt të paktën për veten, mos e poshtëroni më shumë…

Degjeneron mbledhja e Kryesisë së PD, Jemin Gjana tenton të rrahë kritiken e Bashës

Çmendet moti/ Fillojnë reshjet e para të dëborës, ja qyteti ku janë zbardhur malet

Operacioni i Policisë në Elbasan, reagon Berisha: Çako i drogës arrestoi 27 endacakë, por me Bandën e Ramës…

Albi Nako qan live në studio për Klaudia Pepën, ajo i dërgoi një videomesazh

Sekuestrohen prona dhe llogari bankare në Tiranë, policia jep detajet: Ja kujt i përkasin

Fotoja e Ramës me Trump, shpërthen Spartak Ngjela: O pafille, shqiptarët s’janë indianë

MAKABRE/ Si u gjetën me këmbë dhe duar jashtë varrit dy vëllezërit nga Devolli?

Sulmi me blind ndaj Policisë, Haki Çako flet për “barrikadën e krimit”: Autori është identifikuar

DETAJET/ Superaksioni i Policisë në Elbasan, arrestohen 27 “të fortë”. Bllokohen prona e mjete superluksoze

Artikulli paraprakAnëtarët e Nderit tek Akademia e Shkencave bëjnë një tjetër përpjekje, letër publike Ramës: Ju takon detyra të…
Artikulli tjetërVIDEO/ Kënga që hapi dasmën, kërcimi i parë i Getoarit me Marinën si burrë e grua