Ballina Shendeti Vuani nga tensioni, ja çfarë duhet të hani

Vuani nga tensioni, ja çfarë duhet të hani

Një ndër sëmundjet më të përhapura në ditët e sotme në shoqëri, është edhe tensioni i lartë.

Njerëzit që vuajnë nga hipertensioni duhet të luftojnë shumë, në mënyrë që ta mbajnë tensionin në nivel. 

Ja disa nga metodat natyrale sesi mund ta kontrolloni shtypjen e gjakut:

LIMONI

Limoni është ilaçi më i mirë për hipertensionin. Është i njohur për t’i bërë venat e gjakut të buta dhe fleksibile, duke ulur kështu nivelin e shtypjes së gjakut. Limoni ka nivel të lartë të Vitaminit C, e cila reagon si antioksidant, duke larguar hipertensionin rrënjësisht nga trupi.

FARAT E SHALQIRIT

Farat e Shalqirit përmbajnë një përbërje të quajtur cucurbocitri, e cila ndihmon që të zgjerohen kapilarët e gjakut. Në të njejtën kohë,ndihmon edhe në përmisimin e funksionimit të veshkës. Kjo ndihmon në reduktimin e nivelit të presionit të gjakut dhe ndihmon shumë në artrit.

HUDHRA

Hudhra ndihmon që të kontrolloni nivelin e lartë të presionit të gjakut dhe në të njejtën kohë e ul nivelin e kolesterolit. Hudhra ndihmon që të qëtësojmë enët e gjakut, duke simuluar prodhimin e oksidit nitrik dhe sulfid hidrogjenit.

BANANJA

Bananja ëshët një nga ushqimet që njerëzit me presion të lartë të gjakut, mund të hanë rregullisht që ta kontrollojnë nivlenin e saj. Bananja është e pasur me kalium, i cili ul efektin e sodiumit, ndaj është e këshillueshme të hani një ose dy banane në dit. Bashkë me banane mund të përdorni edhe këto:  kajsi të thatë, rrushë të thatë, lëng portokalli, spinaq, etj. 

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook
Gjykata e Apelit Durrës lë në fuqi vendimin e mëparshëm, Dashamir Xhika mbetet në burg

“Hapja e portave drejt ferrit”, artikulli i ‘The Economist’ për ndryshimin e kufijve në Ballkan

FOTO/ Fejohet këngëtari i njohur shqiptar, publikon pamjet e shkëmbimit të unazave

DOSSIER/ “Të lidhur me tela me gjemba”, si u pushkatuan barbarisht nga komunistët 22 intelektualët shqiptarë

VIDEO/ Aksidenti fatal në Shkodër, 1 minutë heshtje në takimin Vllaznia-Teuta

Bulqizë/ Mbulohet nga dëbora, furgoni me 9 pasagjerë bllokohet 2 orë në rrugë

Vlorë/ Rikthehen atentatet me eksploziv, një tjetër shpërthim biznesi në mesnatë

Rrëfimi tronditës i 18-vjeçares shqiptare: Prindërit më mbajnë të burgosur në shtëpi, duan të më…

VIDEO/ Plagosja e dyfishtë në Tiranë, publikohen pamjet e sherrit mes dy grupeve

“Deklaratat për presidentin e përbashkët Shqipëri-Kosovë”, reagon Vasili: Vendi digjet, Rama…

Artikulli paraprakMina, armë dhe drogë/ Goditet 1 nga bandat më të fuqishme kriminale, arrestohen 8 persona në Elbasan
Artikulli tjetërByrek me fasule dhe petë të pjekura