Acarimi i fytit është sinjali i parë që tregon se po vuajmë nga irritimi i tij, për shkaqe të ndryshme, mes të cilave është edhe gripi.

Ja si mund ta përgatisim ilaçin vetë në shtëpi, duke e shëruar fytin në mënyrë natyrale.

Kripë dhe ujë i vakët

125 ml ujë i vakët dhe 10 gram kripë. Tretni kripën në ujë dhe bëni gar-gar për 10-15 sekonda, derisa gryka të hidratohet totalisht më pas hiqeni ujin nga goja.

Qepë dhe hudhër

250 ml ujë 2 feta qepë e freskët, dhe dy thelpinj hudhër janë përbërësit për këtë recetë. Kur uji të fillojë të zihet hidhni dy fetat e qepës dhe thelpinjtë e hudhrës që i keni grirë më parë. Lëreni për pesë minuta të ziejë e më pas fikni zjarrin. Lëreni të pushojë dhe më pas piheni, por jo shumë të nxehtë sa tu djegë. Do të shihni se irritimi i fytit do të zhduket në pak minuta.

Limon dhe mjaltë

Për këtë recetë duhet lëngu i një limoni dhe një lugë çaji me mjaltë. Shtrydhni limonin dhe ngroheni në zjarr të avashtë, kur të ngrohet hidhni dhe mjaltin dhe trazojeni me një lugë druri sa të bëhet masë e përbashkët. Hiqeni nga zjarri dhe lëreni të pushojë. Pijeni këtë çdo mëngjes, para se të konsumoni vaktin. Përveç pastrimit të fytit, kjo pije ju forcon sistemin imunitar.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook