CEO-t e teknologjisë shpesh kanë më shumë se një shtëpi. Kjo është ajo që ndodh kur keni miliarda dollarë në bankë.

Për pjesën më të madhe, banesat e tyre janë të gjitha ginormous, lart e 10 herë madhësinë e shtëpisë mesatare amerikane.

Për kontekstin, nëse shikoni madhësinë mesatare të shtëpive të reja të ndërtuara në vitin 2013, është 2,384 metra katrore, sipas UBS-së. Madhësia mesatare e një shtëpie është 2,598 metra katrore.

Nga Austin në Boston, gjetëm shtëpi që varionin nga dy në katër dhoma gjumi me një dhe tre banjo që ishin nën 2,250 metra katrore.

Është e sigurt të thuhet se shtëpitë CEO të teknologjisë janë pak më të mëdha se kaq.

Rockefellerët e sotëm që zotërojnë këto pallate me dy shifra katrore-këmbë ende tasin dhe shikojnë filma, ata vetëm e bëjnë atë në rrugicat dhe teatrot që kanë brenda shtëpive të tyre.

Michael Dell

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”1497″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”0″ order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Me të paktën pesë shtëpi dhe një fermë (një shtëpi për kuajt e tij arab), CEO i Dell, Michael Dell, ka zhytur shumë dollarë desktopesh në pronësi. Qëndrimi kryesor i CEO është jashtë Austin, Texas mbi më shumë se 100 hektarë tokë, sipas The Wall Street Journal. Gwathmey Siegel & Associates Arkitektët projektuan tetë dhoma gjumi, shtëpi 16-banjo, e cila gjithashtu ka një palestër dhe pishinë shtëpie.

Arkitektët modernistë njihen për planet e tyre gjeometrike, dhe rezidenca pothuajse mund të gabojë për një fabrikë. Përveç pronave të Teksasit, Dellët kanë një vendpushim të tërë 18.500 metra katror në Hawaii, një apartament nën çati 40 milion dollarë në Boston dhe një condo 10.923 metra katror në Nju Jork që caktoi rekordin për shtëpinë më të shtrenjtë të qytetit në 100.47 milionë dollarë.

E vendosur në rrokaqiell One57, condo në dy kate në Nju Jork ka gjashtë dhoma gjumi, gjashtë banjo dhe dritare dysheme-tavan me pamje nga Central Park. Ndërtesa prej 1,005 metra e gjatë pengon pikëpamje të ngjashme që kanë pasur disa banorë të ndërtesës përgjatë rrugës. Disa nga amenities One57 përfshijnë një bibliotekë private për banorët, pishinë, palestër, dhe spa.

Elon Musk

Ashtu si Dell, drejtori i Tesla, Elon Musk ka një numër të madh shtëpish, por ai sapo ka vendosur në Bel Air, Kaliforni. Të pesë shtëpitë kushtojnë rreth 72.3 milionë dollarë në total dhe variojnë nga një fermë me tre dhoma gjumi dhe tre banjo, një fermë prej 2.756 metra katrorë (e cila dikur ishte në pronësi të Gene Wilder, sipas Trulia) në rezidencën kryesore të tij 20.248 metra katrore, që ka shtatë dhoma gjumi dhe 10 banjo dhe kushton 17 milionë dollarë. Ata janë të vendosur në të njëjtën lagje, por ju duhet të ngjitni një kodër të pjerrët për të marrë nga prona në pronë.

Musk ka ftuar disa gazetarë në shtëpinë e tij më të madhe, duke treguar një bibliotekë dykatëshe, bodrumin e gjelbër të verës dhe dhomën private të shqyrtimit ku shpesh luan lojëra video. Vetëm një nga shtëpitë nuk ka një pishinë, por çfarë prisni për $ 4.3 milion?

Mark Zuckerberg

Kur Mark Zuckerberg paraqiti planet për planin e zonës së Palo Alto në lidhje me dëshirën e tij për të shembur dhe rindërtuar katër shtëpi që ai kishte blerë në një lagje të vetme, shumë spekuluan se CEO i Facebook ishte në kërkim të më shumë privatësisë. Disa mendonin se një nga shtëpitë – që do të kishin dyer dhe dritare prej çeliku dhe një çati prej metali – do të ishte një bunker sigurie.

Katër shtëpitë rrethojnë vendbanimin me 5 dhoma gjumi me 5,617 metra katror që ai ka blerë në vitin 2011 për 7 milionë dollarë, kështu që ai nuk do të kishte shumë për të kandiduar nëse kishte një situatë paniku. Një skenar i tillë, ne parashikojmë, është sistemi i tij shtëpiak AI, Jarvis, duke u kthyer në të. (Ndoshta funksionon më mirë tani, por në dhjetor 2016, ndihmësi i Morgan Freeman-it nuk mundi të fikte dritat e besueshme.)

Zuckerberg gjithashtu ka një vend për të qëndruar në qoftë se ai duhet të shkojë në San Francisko për takime: një $ 10 milion, 5.542 metra katrore këmbë-terre ai zhytur një tjetër $ 1.6 milion në për rinovimet. Në 2017, miliarderi hoqi padi që ai do të paraqiste për të blerë 700 hektarë tokë në Kauai, pasi u ankuan Hawaiianët vendas.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook