Një i krishterë indonezian është fshikulluar publikisht me kamxhik të premten për shitjen e alkoolit, që konsiderohet shkelje e ligjit islam.

Jono Simbolon pësoi dhimbje të tmerrshme teksa një oficer fetar i maskuar e goditi në shpinë me një shkop, në një skenë të improvizuar jashtë një xhamie në kryeqytetin Banda Aceh.

Atij i thanë se kishte shkeulur ligjin e njohur në nivel lokal si Kanun. Për këtë ai u dënua me 36 fshikullime, duke shmangur një dëmin të gjatë në burg.

Simboloni është i treti i krishterë, që vuan një veprim të tillë, që kur filloi zbatimi i ligjit islam dhe iu dha një autonomi e vecantë në 2001.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook