I ftuar në emisionin “Përballë” të Lutfi Dervishit, ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko ku komentoi aktualitetin politik.

Ministri Majko zbuloi arsyet që sipas tij pengojnë lëvizjen e lirë të mallrave mes Shqipërisë dhe Kosovës.

Sipas Majkos, janë bizneset që nuk lejojnë hapjen e kufirit me Kosovën, pasi kanë interesin e tyre.

“Pas nesh qëndrojnë bizneset dhe bizneset na thonë “prit, kujdes, mos hap kufirin, se më duhet mua koncesioni atje, mos ma hap kufirin se më ul mua çmimin e mallrave, nuk më duhet mua politika, se më intereson më mirë të hyjë malli nga ky drejtim se sa nga ai drejtim. Pavarësisht se duket sikur po qeveris politika, gjithmonë e më tepër rregullin po e vendos biznesi”, tha ministri Pandeli Majko.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook