Një shpërthim i fuqishëm në Krime ka shkaktuar të paktën deri tani 10 të vdekur dhe 50 të plagosur. Shërthimi ndodhi në qytetin e Kerçit në një kolegj.

Agjencia shtetërore ruse e lajmeve RIA Novosti citoi një punëtor të emëruar të shërbimeve emergjente të thoshte se ishte një shpërthim gazi.

Por Komiteti Kombëtar Anti-Terrorizëm tha në një deklaratë se shpërthimi në kolegj, në qytetin Kerç në Krime lindore, u shkaktua nga një pajisje eksplozive e paidentifikuar.

Agjencia e lajmeve Tass njoftoi se shumica e viktimave ishin studentë, duke cituar Ombudspersonin lokal Lyudmila Lubina.

Zëdhënësi i presidentit rus Vladimir Putin, Dmitri Peskov, u tha gazetarëve se zyrtarët po hetojnë për një sulm të mundshëm terrorist.

Peskov tha se Putin ka udhëzuar hetuesit dhe agjensitë e inteligjencës që të kryejnë një hetim të plotë dhe të ngushëllonin familjet e viktimave.

Dëshmitarët thanë se ambulancat dhe automjetet e tjera emergjente nxituan në vend pas shpërthimit, të cilat disa raporte thanë thanë se ndodhën në një kafene. Media e huaja raportojnë se përpara shpërthimit ka patur dhe të shtëna. Ende nuk është e qartë por dyshohet për një sulm terrorist.

Kerç është vendi i skajit perëndimor, që lidh Rusinë me Krimenë. Rusia ka aneksuar Krimenë nga Ukraina në vitin 2014, një veprim që shkaktoi sanksione perëndimore.