Njihen si 5 vendet më të frishme dhe makabre për të burgosurit në mbarë botën, por kush do ta mendonte se këto vende do të ishin një pikë atraksioni për vizitorë të shumtë.

1. Ishulli i Alkatrazit, Kaliforni – Ishulli i vogël i Alckatrazit përballë Kalasë së Peshkatarëve në San Francisko ishte fari i parë në Shtetet e Bashkuara Perëndimore. Ai u bë një burg në vitin 1934 dhe mbeti aktive deri në vitin 1963. Burgu maksimal i sigurisë ishte shtëpia e të burgosurve të famshëm si Al Kapone. 36 të burgosur u përpoqën t’i shpëtonin ishullit shkëmbor gjatë viteve, shumica e të cilëve u kapën, qëlluan, u vranë ose u mbytën. 5 prej këtyre njerëzve nuk u panë më dhe besohet se janë mbytur, megjithëse trupat e tyre kurrë nuk u gjetën dhe ka nga ata që besojnë se ata ikën me sukses nga shkëmbi. Sot ju mund të bëni një turne me barkë në ishull dhe të vizitoni vetë burgun famëkeq.

2. Kulla e Londrës, Angli – Kulla e Londrës është një kështjellë historike në bregun verior të lumit Tamiz. Kalaja dhe Ura e Kullës aty afër janë ndër monumentet më të vizituara në Londër dhe madje edhe në të gjithë botën. Kulla e Londrës shërbeu si një burg prej 1100 deri më 1952, dhe ishte burgu më i rëndësishëm mbretëror në vend gjatë periudhës së mesjetës. Ish burgu tani është një vend i trashëgimisë botërore të UNESCO-s, dhe shpesh përmendet si ndërtesa më e përhumbura në Angli, e përndjekur nga fantazmat e të burgosurve të mëparshëm.

3. Chateau d’If, Francë – Chateau d’If fillimisht ishte një kështjellë, e cila u bë një burg në mesin e shekullit të 17-të. Ajo është e vendosur në një ishull të vogël rreth një milje në det të hapur nga Marseja. Ashtu si Alkatrazi, izolimi i saj në një ishull e bënte atë ideale për burgun e arratisjes dhe gjatë viteve disa mijëra të burgosur politik e fetar u dërguan në burgun famëkeq. Vendi u bë i famshëm nga romani i Alexandre Dumas “Konti i Monte Kristos”. Sot Chateau d’If është e hapur për publikun dhe mund të arrihet me një anije nga Marseja.

LEXO EDHE:  Zbuloni përse në Indi prindërit nuk i ndëshkojnë fëmijët

4. Kilmainham Gaol, Irlandë – Kilmainham Gaol u ndërtua në vitin 1796 dhe u përdor si burg deri në vitin 1924. Burgu nuk kishte ndarje midis të burgosurve, kështu burrat, gratë dhe fëmijët u burgosën së bashku dhe deri 5 veta në qeli. Shumë revolucionarë irlandezë u burgosën dhe u ekzekutuan në burg nga britanikët dhe për këtë arsye vendi ka një rëndësi kombëtare. Sot, burgu famëkeq në Dublin është një muze për historinë irlandeze dhe konsiderohet të jetë një nga muzetë më të mira të Dublinit. Ai është gjithashtu edhe një burgjet më të mëdha të pabanuara në Evropë.
5. Ishulli Robben, Afrika e Jugut – ishulli Robben është një ishull i vogël në brigjet e Cape Town. Ishulli shërbeu si një burg gjatë regjimit të aparteidit të Afrikës së Jugut. Në këtë burg ish-presidenti i Afrikës së Jugut Nelson Mandela u burgos për 18 vjet (27 vjet burg). Ishulli është një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, dhe përveç rëndësisë historike.