Po bëhet gati 2 muaj qëkur uragani “Maria” e ka zhdukur komunikimin me celularin dhe internetin në Puerto Riko dhe Ishujt e Virgjër të Shteteve të Bashkuara.

Një projekt i ri eksperimental është duke ndihmuar në lidhjen LTE në Puerto Rico.
 
Balonat nisen nga shkreta e Nevadës gjatë fundjavës dhe udhëtojnë për 3.500 milje në qiell për të arritur stratosferën mbi Puerto Riko. Algoritmet i mbajnë ato në pozicion ku ka nevojë më të madhe.

Të paktën 66% e vendeve celulare ishin jashtë shërbimit në Puerto Riko dhe 55.4% në Ishujt Virgjër të SHBA, sipas një raporti të statusit të lëshuar të hënën nga FCC.

“Kjo është hera e parë që kemi përdorur algoritmet tona të reja të mësimit të makinerisë për të mbajtur balona të grumbulluara mbi Puerto Rikon, kështu që ne ende po mësojmë se si ta bëni më mirë këtë. Ndërsa njohim më mirë erërat vazhdimisht të zhvendosura në këtë rajon, ne shpresojmë të mbajmë balona për zonat ku nevojitet lidhja për aq kohë sa të jetë e mundur”, thonë projektuesit.

Projekti i quajtur “X” mori leje nga FCC për të vendosur balona 12.5 milje mbi tokë në Puerto Riko. Megjithatë, vendosja e tyre dhe sjellja e lidhjes nuk ishte saktësisht e thjeshtë.

Kjo do të thotë që disa njerëz në terren me pajisje të pajisura me LTE do të kenë lidhjen bazë, të mjaftueshme për të dërguar tekste dhe email dhe për të marrë disa akses në internet.

“Projekti Loon është ende një teknologji eksperimentale dhe nuk jemi fare të sigurt se sa mirë do të funksionojë. Por ne shpresojmë se kjo i ndihmon njerëzit të marrin informacionin dhe komunikimin që ata kanë nevojë për të kaluar këto kohë të vështira”, shprehen përfaqësuesit e projektit.

Google's Project Loon Bringing Internet To Puerto Rico

Google is using balloons to bring internet to Puerto Rico

Gepostet von NowThis Future am Dienstag, 10. Oktober 2017

 

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook