Krepat janë një vakt ideal dhe i lehtë për mëngjes ose mund të shërbejnë edhe si ëmbëlsirë pas një vakti, ja një mënyrë për ti gatuar ato pa vezë.

Përbërësit:

  • 2 gota qumësht
  • 1 filxhan miell
  • 2 lugë çaji sheqer
  • ½ lugë çaji vaj ulliri
  • Gjalpë

Përgatitja:

Për të filluar përgatitjen e ekrepave pa vezë, merrni një tas dhe hidhni në të miellin dhe shqerin.Shtoni në të edhe qumështin dhe përziejini mirë së bashku. Pasi të keni krijuar një masë brumi homogjene, shtoni në të edhe vajin e ullirit. Në brumë shtoni edhe një gjysmë luge gjelle gjalpë të shkrirë.
Përziejini mirë dhe lëreni brumin të qëndrojë mënjanë për disa minuta.Vendosni më pas një tigan në zjarr dhe lyejeni atë me gjalp. Filloni me përgatitjen e krepave, duke i kthyer në të dyja anët. Lyejeni tiganin me gjalp pas çdo krepe në mënyrë që ato të mos ngjisin.Vendosini krepat e përgatitur në një pjatë. Mbushini ato me çokollatë, nutella apo me çfarë të dëshironi ju.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook