A e kishit menduar se një lugë me një qese plastike mund t’ju tregonte shëndetin e organeve tuaja?!

Gjithçka që duhet të bëni është të merrni një lugë të pastër dhe ta vendosni në gjuhë. Ndërsa po mbani lugën në gojë për disa sekonda, përpiquni që të merrni ajër nga hunda në fyt.

Pas kësaj futeni lugën në një qese të hollë plastike dhe vendoseni para një llambe me dritë të fortë për 60 sekonda. Drita e fortë mundëson stimulimin e dukjes së baktereve, nëse janë të pranishme.

Rezultatet:

Nëse pas këtyre sekondave shtresa e lugës qëndron e pastër, atëherë ju jeni i shëndetshëm. Në qoftë se vëreni ngjyrë apo grimca të çuditshme, erë të pakëndshme atëherë mund të jetë një shenjë paralajmëruese për ndonjë problem të mundshëm të mushkërive, sistemit frymëmarrës, mëlçisë, veshkave etj.

Nëse vëreni “erë me shije fruti” mund të tregojë për ketoacidosis, një çrregullim metabolik që mund të shkaktojë zhvillimin e diabetit.

Nëse vëreni erë në formën e amoniakut, mund t’ju tregojë për probleme me veshkat.

Nuk duhet të viheni në panik menjëherë, era e keqe e gojës (lugës) jo gjithmonë tregon për sëmundje të organeve të brendshme. Por zakonisht tregon për probleme me bajamet, dhëmbët e prishur dhe probleme me mishrat e dhëmbëve.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook

LEXO EDHE:  Ky medikament shumë i përhapur shkakton infertilitet tek meshkujt